Spożywając alkohol nie zastanawiamy się nad szkodami, jakie wyrządza w naszym organizmie. Wpływa on nie tylko na układ nerwowy, ale także może upośledzać współpracę praktycznie wszystkich układów i narządów wewnątrz nas. Naukowo potwierdzony jest wpływ alkoholu na serce, wątrobę, nerki i trzustkę. Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach może przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa rozwoju wszelkich chorób przewlekłych. Leczenie schorzeń podczas trwania w chorobie alkoholowej jest znacznie utrudnione ze względu na łączenie leków z używką, które nie jest zalecane, a niekiedy może nawet prowadzić do stanu zagrożenia zdrowia i życia.
Organem bardzo podatnym na negatywne działanie alkoholu i toksyn w nim zawartych jest trzustka. To ona bierze aktywny udział w procesie metabolizmu i produkcji hormonów, takich jak insulina. Zdolności do regeneracji zachowuje jedynie wtedy, kiedy chory przestanie dostarczać etanol do swojego organizmu. Najbardziej popularną konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu oddziałującą na trzustkę jest jej zapalenie.
Objawy chorej trzustki po alkoholu
Symptomy alkoholowego zapalenia trzustki zwykle są ciężkie do zignorowania ze względu na uporczywy, często promieniujący ból. Do najczęstszych objawów zaliczamy ostry ból brzucha, najczęściej w okolicy jego górnej części, zwykle promieniujący do pleców. Osobom cierpiącym na zapalenie trzustki doskwierają także nudności, wymioty, utrata apetytu, wzdęcia i utrata masy ciała. Kiedy zapalenie nasili się, u chorego może wystąpić żółtaczka, jasne zabarwienie kału i ciemne zabarwienie moczu. Trzeba pamiętać, że objawy te mogą być różne w zależności od indywidualnych czynników czy zaawansowania choroby.
Jaki alkohol najmniej szkodzi trzustce?
Dla trzustki szkodliwy jest każdy alkohol. Im większa ilość spożytego etanolu, tym większe ryzyko zachorowania na choroby tego narządu. Po przeprowadzonych badaniach lekarze doszli do wniosku, że niektóre trunki są bardziej szkodliwe dla trzustki, a niektóre mniej. Te mniej szkodliwe to np. wino, cydr czy piwo – czyli napoje alkoholowe niezawierające spirytusu. Ich spożywanie jest mniejszym zagrożeniem dla trzustki niż picie np. czystej wódki.
Czym jest alkoholowe zapalenie trzustki?
Podczas alkoholowego zapalenia trzustki organ ten staje się zapalony i uszkodzony przez nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu. Trzustka jest bardzo istotnym narządem, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów (np. insuliny) i enzymów trawiennych. Alkohol przyjmowany często i w dużych ilościach powoduje aktywowanie enzymów trzustkowych wewnątrz trzustki, co powoduje uszkodzenie tkanek i prowadzi do zapalenia. Długotrwałe zapalenie trzustki może skutkować trwałymi zmianami w tym organie oraz do powikłań zdrowotnych.
Jak poradzić sobie z bólem trzustki po alkoholu?
Ból trzustki spowodowany alkoholem może być bardzo uciążliwy. Wszelkie niepokojące zmiany w organizmie powinniśmy konsultować z lekarzem, w tym te wywołane spożywaniem substancji wysokoprocentowych. Lekarz zaleca różne metody leczenia w zależności od stopnia nasilenia objawów. Może być to:
- Stosowanie diety niskotłuszczowej,
- Ograniczenie spożywania alkoholu,
- Zażywanie leków przeciwbólowych,
- Zażywanie środków, które zmniejszą wydzielanie enzymów trzustkowych.
Należy regularnie kontrolować stan trzustki u lekarza, aby ocenił on postęp leczenia i dostosował ewentualne kroki w dalszej terapii.
Jak uniknąć powikłań związanych z trzustką przy piciu alkoholu?
Zasady pomocne w uniknięciu powikłań w związku z trzustką podczas spożywania alkoholu:
- Ograniczenie spożywanego alkoholu,
- Stosowanie diety niskotłuszczowej,
- Regularne badania,
- Niespożywanie alkoholu na pusty żołądek,
- Rozsądne tempo picia.
Zapalenie trzustki spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu jest poważnym zjawiskiem prowadzącym do różnego rodzaju powikłań zdrowotnych. Bardzo ważnym jest zatem, aby świadomie podchodzić do wszelkich kwestii związanych ze spożyciem alkoholu. W przypadku doświadczania bólu trzustki zalecana jest kontrola lekarska. Lekarz zaleci odpowiednie sposoby leczenia i udzieli medycznego wsparcia. Trzustka jest bardzo ważnym organem w ciele człowieka, dlatego warto zadbać o jej stan i podejmować odpowiedzialne decyzje.
Ostre zapalenie trzustki – stan zagrożenia życia
Badania dowodzą, że aż do 40% przypadków ostrego zapalenia trzustki i od 65% do 95% przewlekłego zapalenia trzustki wynika z nadmiernego spożywania alkoholu.
Ostre zapalenie trzustki jest stanem zagrażającym życiu, podczas którego występuje samotrawienie trzustki wraz z jej otoczeniem. Takie zjawisko bardzo często prowadzi do martwicy i nieodwracalnego uszkodzenia trzustki, perforacji ścian przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych. Może dojść także do zapalenia o uogólnionym lub miejscowym charakterze. Zmiany te mogą doprowadzić do wstrząsu albo niewydolności narządów. Warto mieć na uwadze, że śmiertelność w przypadku ostrego zapalenia trzustki jest niestety bardzo wysoka. Ryzyko zapalenia trzustki zwiększa się razem z ilością przyjmowanego dziennie alkoholu oraz czasu nadużywania tej substancji.
Objawy ostrego zapalenia trzustki:
Do objawów ostrego zapalenia trzustki zaliczamy:
- Silny i uporczywy ból nadbrzusza,
- Gorączkę,
- Nudności i wymioty,
- Osłabienie perystaltyki jelit,
- Napięcie brzucha,
- Opór w nadbrzuszu podczas badania palpacyjnego,
- Wysięk w jamie opłucnej, który widać podczas badania RTG klatki piersiowej albo przy badaniu USG,
- Wstrząs hipowolemiczny, któremu towarzyszy sinica twarzy i kończyn oraz krwawe podbiegnięcia wokół pępka lub w okolicach lędźwi.
Jak przebiega ostre zapalenie trzustki?
Przewlekłe zapalenie trzustki prowadzi do zastąpienia tkanką łączną włóknistą części miąższu zgromadzonego w trzustce. Powoduje to jej postępującą niewydolność wydzielniczą. Podczas przewlekłego zapalenia osoba chora zmaga się z silnym bólem brzucha, zwykle powiązanym ze spożyciem alkoholu, błędem dietetycznym bądź nieprawidłowym posiłkiem. Przewlekłe zapalenie trzustki prowadzi do niedoboru enzymów trawiennych produkowanych przez nią, co skutkuje zaburzeniem procesu trawienia tłuszczów, biegunek tłuszczowych i utraty masy ciała u osoby chorej. Kolejny etap rozwoju choroby to stopniowy rozwój cukrzycy i osteoporozy, które powoduje niedobór witaminy D. Spożywanie alkoholu w niewskazanych ilościach wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka trzustki.
Jak leczone jest ostre zapalenie trzustki?
Aby wyleczyć ostre zapalenie trzustki, chory zwykle musi zostać poddany hospitalizacji w oddziałach intensywnej opieki medycznej, chirurgii ogólnej czy chorób wewnętrznych. Często pacjenci chorzy na ostre zapalenie trzustki muszą poddać się zabiegom i operacjom chirurgicznym. Podczas leczenia pacjent musi całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, nawet w małych ilościach. Powinien przestać również palić papierosy i trzymać się tak zwanej „diety trzustkowej”. Pacjent poddawany jest leczeniu w postaci substytucji enzymami trzustkowymi i przyjmowania leków doustnych, które mają wspomóc walkę z cukrzycą. Niekiedy stosowana jest insulinoterapia.