Kiedy jest się uzależnionym od alkoholu, jednym z najcięższych kroków, jakie należy podjąć jest decyzja o przystąpieniu do walki z nałogiem. Wytrwanie w trzeźwości to często bardzo trudny i wymagający wielkiego samozaparcia proces. Chwile słabości zdarzają się zwłaszcza wtedy, kiedy ma się do czynienia z objawami głodu alkoholowego. Niestety jest to stan, który silnie oddziałuje na samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kac natomiast jest naturalną reakcją organizmu na spożyty dzień wcześniej alkohol w nadmiernych ilościach. Toksyczne działanie etanolu dotyka m.in. wątroby, żołądku, trzustki oraz układu nerwowego. Zadziwiającym jest jednak fakt, że u niektórych kac może pojawić się nawet w momencie, kiedy nie mieli oni do czynienia z alkoholem. Dlaczego? Wszystko staramy się wyjaśnić w poniższym artykule.
Suchy kac – co to jest? Kim jest suchy alkoholik?
Suchy kac to objaw występujący u ludzi, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Polega on na odczuwaniu symptomów o dokładnie takim samym nasileniu jak podczas normalnego kaca, jednak jest nazwany „suchym” bo pojawia się on wtedy, gdy osoba uzależniona nie miała styczności z alkoholem. Jego objawy mogą okazać się bardzo nieprzyjemne i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a na domiar złego głód alkoholowy może znacznie się nasilić i okazać niezwykle trudny do przezwyciężenia. Suchy kac może objawiać się:
- Zawrotami głowy
- Nudnościami
- Brakiem apetytu
- Osłabieniem organizmu
- Wzmożoną potliwością
Fizyczne dolegliwości mogą objawiać się na każdym etapie walki z uzależnieniem. Takie uczucia są nieodłącznym elementem życia alkoholików, którzy zdecydowali się na okres abstynencji. Jest to spowodowane silnym przyzwyczajeniem organizmu do substancji alkoholowych, przez co organizm reaguje źle na ich brak.
Bardzo ważne jest szukanie wsparcia w chorobie, np. w ośrodkach leczenia uzależnień – terapia jest podstawowym elementem podczas walki z alkoholizmem, gdyż aby zwalczyć chorobę potrzebna jest pomoc osób wykwalifikowanych, które poprowadzą pacjenta przez drogę do trzeźwego życia.
U kogo występuje suchy kac?
Kac może przytrafić się każdemu człowiekowi, który przesadził z ilością wypitego alkoholu, jednak suchy kac dotyka jedynie ludzi zmagających się z problemem alkoholowym. Osoba uzależniona w stanie trzeźwości jest narażona na uczucie głodu alkoholowego, który silnie oddziałuje na jej psychikę oraz powoduje obniżenie samopoczucia. Wtórny zespół abstynencyjny najczęściej występuje w momencie, gdy chory jest narażony na różne bodźce, przypominające o alkoholu (np. spotkanie w gronie, gdzie spożywane są substancje procentowe). Ten stan jest niezwykle niebezpieczny, gdyż powoduje chęć sięgnięcia po alkohol, a to może spowodować przerwanie abstynencji, a o za tym idzie – szybki powrót do uzależnienia.
Co powoduje suchego kaca, czyli kaca powstającego bez spożycia alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która ma znaczący wpływ na psychikę i ciało chorego. W sferze psychicznej nałóg daje o sobie znać jeszcze na długo po wyleczeniu z nałogu; nie ważne, czy ktoś jest trzeźwy tydzień, miesiąc czy kilka lat. Czynnikami, które sprzyjają występowaniu objawów suchego kaca są:
- Sny o alkoholu,
- Przeciążenie psychofizyczne
- Przebywanie w miejscach kojarzonych z alkoholem
- Czytanie książki lub oglądanie filmu, w którym występuje alkohol
- Obecność na imprezie, gdzie spożywany jest alkohol
- Kontakt z osobami, które towarzyszyły choremu podczas picia alkoholu
Suchy kac może jednak występować bez żadnej przyczyny. Tak niestety działa alkohol i uzależnienie od niego na ludzki organizm i psychikę.
Suchy kac objawy, głód alkoholowy objawy
Objawy kaca bez spożycia alkoholu, które towarzyszą osiągnięciu dłuższego lub krótszego okresu abstynencji u uzależnionego, mogą być niezwykle nieprzyjemne i powodować negatywne skutki oddziałujące na codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy występujące podczas suchego kaca to:
- Osłabienie i zmęczenie organizmu
- Bóle głowy
- Nadmierna potliwość
- Uczucie nudności i wymioty
- Problem z koncentracją
- Biegunka
- Problem ze snem
- Wzmożone uczucie lęku i niepokoju
- Posmak alkoholu w ustach
- Drżenie rąk
- Zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej
- Natrętne myśli związane z potrzebą konsumpcji.
Jak długo trwa suchy kac?
Bardzo nieprzyjemne symptomy suchego kaca zwykle mijają dość szybko, bo w przeciągu kilku godzin. Wszystko jest uzależnione jednak od predyspozycji osoby uzależnionej oraz jej psychofizycznego stanu. Najniebezpieczniejszym problemem dla osoby uzależnionej, która jest w trakcie walki o życie w trzeźwości, okazuje się głód alkoholowy, stanowiący bardzo poważne zagrożenie dla podjętej próby życia bez alkoholu. Chory ma styczność z tak natrętnymi myślami, że praktycznie nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego właśnie bardzo istotne jest dostrzeganie symptomów ostrzegawczych, które wskazują jednoznacznie na nawrót choroby alkoholowej. Wtedy trzeba jak najszybciej działać, szukając pomocy wśród specjalistów. Jeśli pacjenta nie przekonuje działanie psychoterapii i potrzebuje bardziej namacalnych dowodów, np. w postaci leków, to farmakologia jest na tyle rozwinięta, że specjalista od uzależnień na pewno doradzi coś, co pomoże pacjentowi w sposób, na jaki liczy. Na rynku dostępne są różne substancje i sposoby pomocne w walce z uzależnieniem, takie jak np. wszywka alkoholowa.
Uczucie kaca bez picia – jak sobie z nim poradzić?
Jeżeli osoba zmagająca się z chorobą alkoholową jest gotowa spróbować rozprawić się z suchym kacem samemu, bez pomocy lekarza, musi doprowadzić przede wszystkim do zniknięcia wszystkich negatywnych myśli, które zaprzątają jej umysł w ostatnim czasie i nie dają funkcjonować normalnie, bo powodują złe samopoczucie będące prawdziwą katorgą dla codzienności. Choć fizyczne objawy świadczące o uzależnieniu zazwyczaj ustają w przeciągu kilku godzin, to uporczywa chęć napicia się alkoholu może być częścią chorego dużo, dużo dłużej. Skłonność do nawrotu choroby alkoholowej to naturalna część procesu zdrowienia, jednak bardzo często okazuje się być największym wrogiem codzienności, przynoszącym problemy związane z normalnym funkcjonowaniem. Najlepszy sposób dla ludzi zmagającymi się z nawrotami objawów suchego kaca, to szukanie pomocy i wsparcia w ośrodkach terapii uzależnień. Warsztaty grupowe mogą okazać się bardzo pomocne, choć niektórzy preferują zajęcia indywidualne lub konsultacje psychologiczne – takowe formy terapii są równie skuteczne, dlatego warto dobrać formę leczenia tak, aby spełniała nasze preferencje. Należy pamiętać, że bardzo ważnym elementem walki z nałogiem jest dostrzeganie sygnałów ostrzegających o nawrocie uzależnienia. Warto wtedy powiedzieć o tym bliskim, żeby byli świadomi, jak mogą pomóc w sytuacji kryzysowej. Każdy człowiek ma inne zainteresowania, a nasi bliscy znają nas najlepiej, dlatego warto ustalić z nimi taki bodziec, który odwróci nasze myśli od alkoholu – wyjście do muzeum, teatru bądź na spacer po parku może okazać się bardzo dobrą terapią dla naszego mózgu, ale pamiętaj – nie może być jedyną. Walka z chorobą alkoholową jest ciężka, dlatego każda osoba, która się jej podjęła, zasługuje na pomocną dłoń w drodze do trzeźwości.