menu
ciag-alkoholowy-zaawansowany-objaw

Alkoholizm to choroba, które stale się rozwija. Jej postępujący przebieg sprawia, że jest bardzo niebezpieczna. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest konieczne, ze względu na poważne dolegliwości, które mogą doprowadzić do utraty życia i zdrowia. Choroba alkoholowa jest destrukcyjna dla zdrowia – fizycznego i psychicznego, a także życia osobistego, zawodowego i rodzinnego. Dopóki nie spożywamy alkoholu nikt zdaje się nie dostrzegać rozwijającej się choroby.  Początki alkoholizmu są łagodne i bardzo łatwo jest pomylić z piciem towarzyskim. Każdy sygnał powinniśmy odbierać poważnie, zanim nagle staniemy się alkoholikami. Pewnego dnia nasza potrzeba staje się obsesyjną koniecznością, nad którą nie potrafimy w żaden sposób zapanować. Utrata kontroli doprowadza uzależnionych do ruiny, co często kończy się zepchnięciem na margines społeczny. 

Jak rozpoznać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy może trwać dniami lub miesiącami. Kiedy alkoholik nie robi sobie przerw w piciu i dba, aby w jego organizmie był ciągle taki sam poziom alkoholu, to znaczy, że choroba weszła na wyższe stadium. Każda faza świadczy o stopniu zaawansowania. Wraz z rosnącym etapem pojawiają się różne nowe objawy, które coraz silniej opanowują życie uzależnionego. 

Ciąg alkoholowy jest charakterystyczny dla ostatniego, najpoważniejszego stadium choroby alkoholowej. Zwykle jest to stan bliski śmierci, ponieważ ciągłe nadużywanie alkoholu w końcu znajduje odzwierciedlenie w stanie zdrowotnym. Nigdy nie wiadomo, kiedy w nasze życie wkradnie się uzależnienie. Jest to indywidualna sprawa, zależna od naszych predyspozycji osobowościowych. Rozwój alkoholizmu oraz przechodzenie przez kolejne stadia również jest trudne do określenia, ponieważ zależy od konkretnego przypadku. 

Alkoholizm sprawia, że nasz cały organizm silnie przyzwyczaja się do szkodliwej używki. Każdy dzień bez niej sprawia, że zmagamy się z głodem alkoholowym, który nie pozwala nam długo ignorować potrzeby wypicia. Osoby, które drastycznie zmniejszyły lub całkowicie zrezygnowały z alkoholu zaczynają odczuwać objawy syndromu abstynencyjnego, przez co bardzo często powracają do picia. Ciągłość jest naturalnym objawem alkoholizmu, z tego względu osoby chore popadają w ciągi alkoholowe, które świadczą o całkowitej utracie kontroli. Pozwalają one na niedopuszczanie do kaca lub wystąpienia głodu alkoholowego, a także syndromu odstawienia. 

Kiedy możemy mówić o ciągu alkoholowym?

Ciąg alkoholowy oznacza picie alkoholu przez co najmniej 2 dni. Czas ten może sięgać nawet wielu miesięcy. Nie ma ograniczeń, co do czasu występowania ciągu. Taki stan jest bardzo wyniszczający dla organizmu i bardzo często doprowadza do śmierci z odwodnienia, niedożywienia, pojawienia się poważnej choroby lub zaniedbania. Alkoholik odczuwa ciągłą, bezustanną, wewnętrzną potrzebę picia alkoholu. Trzeźwość kojarzy im się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, których można w łatwy sposób uniknąć – pijąc ciągle. 

Na pojawianie się ciągu alkoholowego wpływa:

 • utrata kontroli nad piciem oraz niemożność zaprzestania – osoba chora nie ma świadomości tego, jak wygląda jej potrzeba picia. Silny przymus sprawia, że najważniejsze jest, aby znaleźć się po wpływem używki,
 • objawy zespołu abstynencyjnego – nieprzyjemny stan wynikający z obniżenia się stężenia alkoholu we krwi. Charakterystyczne są różne objawy somatyczne oraz psychiczne, które sprawiają, że alkoholik boi się powrócić do stanu trzeźwości. 

Pamiętajmy, że ciąg alkoholowy nie dotyczy jedynie alkoholików w ostatnim stadium alkoholizmu. Początki uzależnienia przejawiają się w postaci weekendowego picia. Takie osoby imprezują cały weekend. Czas wolny jest dla nich okresem ciągłego spożywania alkoholu, aż do stanu upojenia. Każda dawka odsuwa ich od kaca, który potrafi zniechęcić do używki. Większość osób myśli, że taki weekendowy ciąg alkoholowy zostanie niezauważony przez organizm. Prawda jest jednak inna. Nawet podczas krótkich ciągów alkoholowych może dojść do uszkodzenia organów wewnętrznych.  

Skutki ciągu alkoholowego

Ciąg alkoholowy odpowiada za poważne zniszczenia organizmu. Jest także bardzo toksyczny dla psychiki. Alkoholik, który wpada w ciąg alkoholowy przestaje widzieć drogę ucieczki. Czasami nie da się w żaden sposób wyrwać z silnej potrzeby picia. Problemem są także wszelkie konsekwencje. 

Zagrożenia zdrowotne, wynikające z ciągu alkoholowego:

 • uszkodzenia mózgu,
 • problemy z pamięcią,
 • udar mózgu,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • stłuszczenie i marskość wątroby,
 • stany zapalne żołądka,
 • trudności w funkcjonowaniu układu krążenia,
 • modyfikacje w układzie pokarmowym,
 • objawy psychiczne – halucynacje, omamy, stany psychozy, stany lękowe i obłęd alkoholowy,
 • uszkodzenia organów wewnętrznych – wątroby, serca i trzustki.

Wpływ ciągu alkoholowego na kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem:

 • problemy w pracy,
 • zwolnienie,
 • trudności w komunikacji z innymi ludźmi,
 • zerwanie więzi rodzinnych,
 • utrata wartości oraz sensu życia,
 • zatracenie się,
 • zaniedbanie wszystkich ważnych kwestii – rodziny, obowiązków oraz swojego wyglądu.

Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy?

Stan ciągu alkoholowego możemy zwalczać przy użyciu farmakologii. Przede wszystkim nie można wspierać alkoholika w uzależnieniu, ani dostosowywać swojego życia do jego. Takie zachowania sprzyjają współuzależnieniu, a ono utrudnia zrozumienie przez uzależnionego powagi sytuacji, co opóźnia leczenie. Jeżeli decydujemy się pomagać, róbmy to umiejętnie, aby nieświadomie nie wspomagać alkoholika w jego poczynaniach. 

Ważne, abyśmy nie powstrzymywali choroby alkoholowej samodzielnie. Przerwanie ciągu alkoholowego w warunkach domowych jest nieodpowiedzialne i może zagrażać naszemu zdrowiu. Lekarze uczulają na korzystanie z pomocy, w przypadku decyzji o rezygnacji z nałogu. Polecany jest zabieg odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki, który pozwala na odzyskanie sił i bezpieczne zmierzenie się z uciążliwymi objawami odstawienia. Nie ma lepszego sposobu na uzupełnienie braków witaminowych i elektrolitowych od detoksu alkoholowego. 

Ciąg alkoholowy – kiedy reagować?

Z leczeniem nie powinniśmy czekać. Nawet kilkudniowy ciąg alkoholowy może doprowadzić do nieobecności w pracy lub zaniedbaniem obowiązków. Jest to pierwszy sygnał, który świadczy o rozwoju choroby. Kluczowe jest postawienie diagnozy, ponieważ nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić danej choroby. Tylko specjalista powinien określić stan zdrowia. 

Nasza reakcja jest bardzo ważna. Powinniśmy szybko podejmować kroki, ponieważ choroba stale się rozwija. Możemy ją zatrzymać na każdym etapie. Warto działać, ponieważ ciągi alkoholowe są śmiertelne w skutkach. 

Wypijanie codziennie jednego piwa również jest szkodliwe. Każda regularność jest zagrożeniem wystąpienia uzależnienia od alkoholu. Pamiętajmy o tym, zanim zaczniemy praktykować niezdrowe nawyki. Każdy może popaść w uzależnienie. Nikt nie może czuć się pewny w obliczu używki, która opanowuje całkowicie nasze życie. Zdrowie leży w naszych rękach. Odzyskajmy kontrolę nad swoim życiem i skorzystajmy z leczenia, zanim ciąg alkoholowy zniszczy nasze zdrowie. 

«
»