menu
wysoko-funkcjonujacy-alkoholik

Istnieje wiele różnych typów alkoholizmu. Każdy z nich wyróżnia się zupełnie innymi cechami charakterystycznymi. Często, gdy ktoś notorycznie pije za dużo, ale wciąż jest w stanie wykonywać codzienne obowiązki, jest uważany za funkcjonalnego alkoholika. Tacy uzależnieni mogą nadal wstawać i iść do pracy, utrzymywać swój rozkład dnia i być towarzyscy, ale robią to wszystko pod wpływem alkoholu. Nie chcą wykonywać codziennych czynności bez picia. Ten styl życia może sprawić, że zracjonalizują, że nie mają problemu, ponieważ picie nie powstrzymuje ich przed normalnym życiem, a większość osób nawet nie zauważa u nich problemu. 

Jednak należy zaznaczyć, że picie, w celu wykonywania codziennych czynności jest działaniem niezdrowym. Konieczność spożywania alkoholu każdego dnia jest uznawana za uzależnienie. Jeżeli zachowujesz się tak Ty lub ktoś z Twojego najbliższego otoczenia to wiedz, że może to być oznaka bycia funkcjonalnym alkoholikiem. 

Alkoholizm stanowi ważną kwestię społeczną, z którą musimy walczyć. Funkcjonujący alkoholik nie wpisuje się w tradycyjny obraz choroby alkoholowej, przez co jest traktowany lżej oraz łagodniej. Bardzo często takie osoby są wysoko postawione i pełnią ważne stanowiska. Uzależnienie uwidacznia się na skutek ciągłego stresu, życia w biegu i nadmiernych obowiązków. Odpowiedzialne stanowiska generują więcej problemów. Z tego względu zwiększają podatność na wystąpienie uzależnień od alkoholu. 

Jak rozpoznać wysoko – funkcjonującego alkoholika?

Alkoholizm rozpoznawany jest na przestrzeni lat. Choroba rozwija się przez długi czas. Nie jest możliwe uzależnienie się z dnia na dzień. W przypadku funkcjonalnych alkoholików musi się stać jakaś niekorzystna sytuacja, która ujawni problem z alkoholem. Niektórzy członkowie rodziny zdają sobie sprawę z choroby dopiero, gdy na jaw wyjdzie poważny wypadek, zdrada bądź nieprzyjemna sytuacja w miejscu pracy. W innym przypadku uzależnienie jest praktycznie niewidoczne.

Kiedy przywodzisz na myśl alkoholika, pierwsze skojarzenia obejmują pijanego mężczyznę w średnim wieku, który ma problemy z równowagą i bełkocze. Dla wielu osób alkoholizm jest równoznaczny z ciągłym piciem. Jednakże są też inne typy, które działają w zupełnie inny sposób. 

Funkcjonujący alkoholik to ktoś, kto radzi sobie doskonale z obowiązkami i odnosi sukcesu na polu zawodowym. Wydawałoby się, że alkohol nie ma wpływu na ich życie. Niestety nie da się ciągnąć tego stanu w nieskończoność. Prędzej czy później uzależnienie doprowadzi do konsekwencji. Typowego alkoholika wysoko funkcjonującego możemy określić jako – mężczyznę w średnim wieku, zatrudnionego, zarabiającego przeciętną stawkę, żonatego, odnoszącego sukcesy oraz odpowiedzialnego. 

Takie cechy mogą maskować fakt, że dana osoba ma problem z alkoholem. Zwykle nikt się nim nie przejmuje, ponieważ nie wygląda na to, aby była taka potrzeba. 

Jak pije wysoko funkcjonujący alkoholik?

Wysoko funkcjonujący alkoholik może się upijać zamiast spożywać alkoholu codziennie. Może także sięgać po używkę wtedy, gdy nikt nie widzi. Potajemne picie jest bardzo charakterystyczne dla tej grupy uzależnionych. W ten sposób możliwe jest spożywanie większej ilości alkoholu niż inni się spodziewają.

Funkcjonujący alkoholik pije podczas pewnych ważnych czynności. Możliwe jest wyuczenie się spożywania alkoholu i zachowywanie się w normalny, codzienny sposób. Kiedy używka jest stosowana regularnie, na przykład w trakcie pracy, to z czasem nabierzemy takiej wprawy, że możliwe będzie przebywanie w stanie nietrzeźwym, w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, w sposób praktycznie niewidoczny dla otoczenia. Dlatego też pojawiają się epizody prowadzenia samochodu w stanie upojenia alkoholowego. 

Wysoko funkcjonujący alkoholik pije w taki sposób, aby nikt nie odkrył jego nałogu. Może się zdarzać, że będzie wychodził z domu, aby rodzina nie zauważyła jego problemu. Powszechne jest także spożywanie alkoholu w miejscu pracy bądź po jej zakończeniu. Stałe przyzwyczajenia w końcu zaczną być poważnym nałogiem, trudnym do przerwania i niebezpiecznym dla życia oraz zdrowia. 

Rozpoznanie wysoko – funkcjonującego alkoholika

Rozpoznanie dobrze funkcjonującego alkoholika może być trudniejsze, co oznacza, że jego uzależnienie trwa zwykle dłużej bez żadnej interwencji. Jest to niebezpieczny stan, ponieważ alkoholizm z czasem się nasila i nabiera poważniejszych objawów. Dobrze funkcjonujący alkoholik prawdopodobnie nie myśli, że istnieje problem, podczas gdy ludzie wokół niego nie zdają sobie z niego sprawy.  

Kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę przy diagnozowaniu funkcjonalnego alkoholizmu:

 • Możliwe luki w pamięci – mimo że alkoholik nie zachowuje się jak pijany, może mieć problemy z pamięcią lub wcale nie pamiętać wydarzeń, które miały miejsce podczas picia. Świadomie lub nieświadomie spożywają alkohol, aby zapomnieć,
 • Kontrola życia – spraw osobistych, rodzinnych i zawodowych, pomimo częstego spożywania alkoholu,
 • Spożywanie dużych ilości alkoholu – po jednym drinku zawsze zostaje wypity kolejny. Ma to związek z brakiem zewnętrznych objawów odurzenia alkoholem, co skłania do dalszego picia,
 • Picie przed imprezą – taki rodzaj alkoholików przygotowuje się na imprezę lub wyjście poprzez wypijanie pewnej ilości alkoholu. Zdarza się, że ukrywają ten nawyk i udają, że rozpoczynają picie razem ze wszystkimi zgromadzonymi,
 • Picie w tajemnicy, w pojedynkę – funkcjonalny alkoholik zawsze ma powód do picia. Łatwo jest im żartować z alkoholu oraz znajdować racjonalne wyjaśnienia chęci spożywania używki,
 • Usprawiedliwianie oraz poszukiwanie wymówek w związku z nadużywaniem alkoholu. Używka zawsze może być nagrodą za ciężką pracę, trudny tydzień lub stresujący dzień. Ilość pretekstów może być nieskończona,
 • Otaczanie się ludźmi, którzy również spożywają duże ilości alkoholu – łatwiej jest kontynuować swoje uzależnienie, gdy mamy do picia odpowiednie towarzystwo. Funkcjonujący alkoholicy mogą często racjonalizować picie poprzez mówienie, że wszyscy to robią,
 • Zaprzeczanie picia oraz postępującego nałogu – wypieranie się problemu wydłuża okres unikania odpowiedzialności oraz leczenia,
 • Widoczna wyraźna zmiana zachowania pod wpływem alkoholu, nawet gdy została spożyta mała ilość,
 • Problemy z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu,
 • Prowadzenie wysokiego standardu życia, pomimo spożywanego alkoholu,
 • Stosowanie przerw w piciu alkoholu, które mają udowodnić komuś lub sobie samemu, że nie ma żadnego problemu z uzależnieniem,
 • Unikanie konsekwencji – łatwiej jest unikać konsekwencji osobom, które są wysoko postawione w społeczeństwie. Bardzo często wykorzystują swoją władzę, aby zrzucić odpowiedzialność za niewłaściwe czyny.

Osoby uzależnione od alkoholu starają się, aby ich nałóg był mało widoczny, ze względu na pracę. Kwestia zawodowa jest czynnikiem motywującym. Bardzo często wysoko funkcjonujący alkoholicy postrzegane są jako ambitne, efektywne i nastawione na sukces osoby. Również członkowie rodziny określają ich jako sumiennych, wypełniających obowiązki utrzymywania oraz zapewniania wsparcia finansowego. 

 

«
»