menu
dlaczego-alkoholizm-jest-coraz-czestszym-zjawiskiem

Działanie alkoholu jest bardzo silne oraz specyficzne. Posiada on wyjątkowo szybką zdolność przenikania do mózgu i wywoływania różnorodnych zmian, których rodzaj i nasilenie są związane z poziomem stężenia alkoholu we krwi. Jego działanie jest w pierwszych etapach upojenia alkoholowego uznawane za rozluźniające oraz euforyczne, dlatego tak wiele osób często sięga po trunki z zwartością etanolu. Alkohol etylowy powoduje przeciwbólowe oraz antydepresyjne działanie, które sprawia, że ludzie chcą wyrywać się z jego pomocą od codziennych problemów i zmartwień. Ludzie mają różne powody, które decydują o ich uzależnieniu. Określa się, że na alkoholizm mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, społeczne oraz psychiczne. Nawet jeden czynnik jest w stanie wyzwolić uzależnienie. 

Alkohol natychmiastowo przenika do naszego organizmu. Bardzo łatwo jest zatracić się w jego działaniu. Jego duże stężenie w organizmie może doprowadzić nawet do śmierci. Jego toksyczność jest doskonale znana każdemu, mimo to większość osób ignoruje jego negatywny wpływ na organizm. Dzisiejsze czasy sprawiają, że żyjemy w biegu, zestresowani z masą problemów siedzących z tyłu głowy. Bardzo łatwo jest podczas trudnego okresu sięgnąć po lampkę wina, aby poczuć się trochę bardziej rozluźnionym. W ten sposób najłatwiej jest się uzależnić. Warto poszukać innych ciekawszych zajęć oraz zainteresować, którą pozwolą w takich sytuacjach zaznać odrobiny przyjemności. 

Jak stajemy się alkoholikami? 

Proces jest bardzo prosty oraz długotrwały. Zanim przejdziemy do ostatniego stadium choroby może minąć wiele lat. Wszystko zaczyna się jednak od towarzyskiego picia. Możemy nawet nie zauważyć, że jesteśmy na złej drodze. Jest to moment, w którym wzrasta tolerancja na alkohol, a my uświadamiamy sobie jakie przyjemne działanie ma alkohol. Kolejna faza, zwana ostrzegawczą zaczyna się, gdy doświadczamy pierwszych luk pamięci. Rozpoczyna się poszukiwanie okazji do picia. Charakterystyczne w tym okresie jest poczucie winy, które pojawiać się może coraz częściej. Jest to jednak moment, w którym jeszcze łatwo jest ukryć swoje problemy. Trzecia faza nazywana jest krytyczną i wyróżnia się brakiem kontroli nad spożywanym alkoholem. Niemożność przestania oraz niechęć do przeżywania kaca na drugi dzień sprawia, że osoba chora upija się coraz częściej. W tym etapie następuje zanik zainteresowań życiem codziennym, rodziną, pracą oraz problemami. Alkohol staje się bardzo szybko trwałym i codziennym nawykiem, a przy tym najważniejszym punktem dnia. Kolejna, ostatnia faza przewlekła jest najgroźniejszą ze wszystkich, ponieważ gdy nie dojdzie do leczenia w odpowiednim momencie osoba uzależniona zagrożona jest śmiercią. Pojawiające się wielodniowe ciągi alkoholowe wycieńczają organizm i powodują zepchnięcie na margines społeczny. Tolerancja na alkohol znacznie spada, a alkoholik może zaspokoić swój głód niewielką ilością etanolu. Jest to dopełnienie procesu stawania się alkoholikiem, któremu możemy zapobiec już na wcześniejszych etapach. 

Ważna informacja: Alkoholikiem może stać się każdy. Obejrzyjmy się wokół siebie i sprawdźmy, czy w naszym najbliższym otoczeniu pod przykryciem bogatego biznesmena nie kryje się osoba z problemem alkoholowym. Alkoholik nie musi z początku przybierać postaci nieprzytomnego na ulicy bezdomnego. Miejmy to na uwadze, ponieważ uzależnienia dotykają każdego z nas. 

Do czego prowadzi alkoholizm? 

Alkoholizm prowadzi do kompletnej destrukcji życia osoby uzależnionej. W pewnym momencie alkoholik zostaje sam ze sobą i alkoholem. Przestaje uczestniczyć w normalnym życiu społecznym oraz rodzinnym. Często zostaje bez pracy, a w rodzinie dochodzi do zerwania więzi. Nie ma takiej rzeczy, która równie bardzo absorbowałaby ich uwagę jak alkohol. Często dochodzi do łamania prawa, agresji, przemocy oraz utraty pracy, a wraz z nią dochodów. Alkoholizm nie wpływa jedynie na życie samego alkoholika. To także problem jego rodziny oraz najbliższych, a nawet problem społeczny, ponieważ alkoholizm zaliczany jest do patologii społecznych. Alkoholik nie ryzykuje tylko i wyłącznie swoim zdrowiem oraz życiem, ponieważ zagrożeni są wszyscy w jego otoczeniu. Każdego dnia spotykamy się z wypadkami drogowymi, których sprawcami są pijani kierowcy. Giną niewinni ludzie, którzy nie zasłużyli na taki los. Alkoholizm odsuwa osoby z ich życia codziennego, ponieważ same przestają interesować się obowiązkami. Rodziny cierpią, a dzieci wychowywane w takich domach przez całe życie zmagają się z objawami syndromu DDA. 

Kiedy zgłosić się na leczenie?

Alkoholik sam musi chcieć oraz być gotowy na zmierzenie się z długotrwałym i wymagającym leczeniem. Alkoholizm jest nieuleczalny, ale możemy go zahamować oraz uciszyć. Wymaga to jednak sporo cierpliwości. Jeżeli zauważysz u siebie bądź swoich bliskich przynajmniej 3 z poniższych objawów w ciągu roku to znak, że czas pomyśleć nad terapią. 

  • Odczuwanie silnego pragnienia oraz przymusu zażycia alkoholu, 
  • Brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, 
  • Fizjologiczne objawy pojawiające się na skutek odstawienia używki,
  • Wzrost tolerancji, przez który spożywane są coraz większe dawki alkoholu,
  • Zaniedbywanie rodziny, obowiązków, pracy oraz codziennych spraw, a także innego rodzaju przyjemności, w celu zyskania większej ilości czasu, który można wykorzystać na spożywanie alkoholu,
  • Picie alkoholu mimo konsekwencji zdrowotnych oraz skutków ubocznych, które powoduje. 

Jeżeli masz wątpliwości zapytaj lekarza. Pozwól, aby ostateczną diagnozę postawili specjaliści. Nie bój się skorzystać z pomocy. 

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu jest dobierane odpowiednio do indywidualnej osoby oraz jej potrzeb. Każde uzależnienie powinno rozpoczynać się od detoksu alkoholowego. Jest to sposób na bezpieczne wyrwanie się z ciągu alkoholowego oraz kontrolowane przejście przez objawy odstawienne, które mogą być bardzo ciężkie. Warto jest zwrócić się o pomoc specjalisty, który może przygotować Cię do odwyku, na który trzeba zgłosić się będąc trzeźwym. Mamy różnorodną ofertę leczenia, które może być wspomagane na każdym etapie farmakoterapią. Alkoholicy mogą zgłosić się na oddział zamknięty bądź wybrać psychoterapię. Terapia może odbywać się indywidualnie bądź w towarzystwie innych osób z takim samym problemem. Sposobów wyjścia z problemu jest wiele, dlatego warto zastanowić się który odpowiada nam najbardziej. Mając tyle możliwości możemy uprzyjemnić, a przede wszystkim ułatwić proces leczenia. Istnieją również całkiem nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają zachowanie trzeźwości w warunkach domowych. Niektórzy korzystają z wszywki alkoholowej, która wspomaga walkę z nałogiem. Ze względu na działanie wszywki zalecane jest korzystanie z tego typu rozwiązań pod kontrolą lekarza. Dzisiejsze czasy dają wiele możliwości, dlatego osobom uzależnionym jest znacznie łatwiej pozbyć się nałogu. To bardzo ważne, aby w ciężkich chwilach znaleźć równie ciekawe zainteresowanie, które odciągnie nas od ucieczki w alkohol. 

 

«
»