menu
negatywne-zmiany-skorne-przez-alkohol

Już od wieków ludzie zdają sobie sprawę, że alkohol to trucizna dla ich organizmu. Nie powstrzymuje ich to jednak od spożywania go przy praktycznie każdej okazji. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach mimo faktu bycia trucizną, nie wyrządzi większych szkód w ciele człowieka, jednak jego regularne i nadmierne spożywanie, powoduje w organizmie wiele szkód, zarówno w organach wewnętrznych jak i w wyglądzie zewnętrznym. 

Z jakimi negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu musi mierzyć się osoba uzależniona od niego? Jakie działanie alkohol etylowy ma na skórę, jej wygląd oraz kondycję?

 

Czy częstotliwość oraz ilość spożywanego alkoholu ma znaczenie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – alkohol to trucizna dla organizmu człowieka, więc jego nadmierne spożywanie będzie miało znaczenie dla człowieka i jego zdrowia. Ogromne znaczenie. O ile okazjonalne napicie się alkoholu nie wywołuje w zdecydowanej większości przypadków żadnych problemów, o tyle regularne wlewanie w siebie niekontrolowanych ilości etanolu wręcz przeciwnie.

Nagromadzone toksyny alkoholowe w ciele człowieka zaburzają funkcjonowanie praktycznie każdego układu oraz narządu. Oczywiście zmiany te zachodzą stopniowo i z początku nie są możliwe do zaobserwowania, gdyż nie dają żadnych objawów. Alkohol zaburza funkcjonowanie przede wszystkim wątroby, układu nerwowego, nerek czy układu krążeniowego, nie oznacza to jednak, że reszta organizmu jest bezpieczna. Alkohol może powodować problemy ze wzrokiem, erekcją w przypadku mężczyzn, a także pogarsza stan naszej skóry. Skóra staje się odwodniona, wiotka i nabiera szarawego odcienia. Zły stan skóry przekłada się na tendencje do otarć, mikro urazów, wysypki czy innych nieprzyjemności, które może zafundować nam tkanka skórna.

Bezpieczna dawka spożywanego alkoholu w przypadku picia okazjonalnego (np. podczas imprez okolicznościowych) wynosi: 

  • dla mężczyzn nie powinien przekraczać więcej niż 60 g 100 proc. alkoholu, co w praktyce przekłada się na ok. 3 półlitrowe piwa, lub też 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 180 ml wódki, 
  • u kobiet jednorazowo nie powinny one spożyć więcej niż 40 g 100 proc. alkoholu, co oznacza 2 półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm, że nadmierne spożywanie różnego rodzaju trunków wysokoprocentowych ma związek z wieloma różnymi i bardzo poważnymi chorobami. Co więcej, jest to trzeci najważniejszy czynnik szkodliwy dla naszego zdrowia. Stąd nie powinniśmy nadużywać spożywania alkoholu, jeżeli chcemy aby nasz organizm zdrowo i prawidłowo funkcjonował.

 

Nadużywanie alkoholu może powodować czerniaka

Osoby nadużywające alkoholu mają również tendencje do zakażeń grzybiczych oraz bakteryjnych, co zwiększa ryzyko zakażeń skóry różnego rodzaju. Alkoholizm zwiększa też ryzyko nowotworów, a w przypadku zmian skórnych zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Poza powyższymi, spożywanie alkoholu w nadmiarze może prowadzić do:

  1. przyspieszonego starzenia się komórek skóry;
  2. spowolnienia tworzenia się kolagenu w skórze, który odpowiada za budowę skóry, a więc skóra będzie wolniej się regenerować;
  3. zmniejszonej chłonności niezbędnych witamin oraz minerałów, a także innych pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

 

Objawy alkoholizmu dostrzegalne na twarzy

Jak wygląda skóra na twarzy osoby, która ma problem z alkoholem? Osoba taka przede wszystkim wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości, czasem nawet o około 10 lat! Dodatkowo cera jest matowa, nieelastyczna, przybiera szarawy odcień i występują na niej różnego rodzaju urazy czy podrażnienia. Ogólnie rzecz biorąc, twarz osoby uzależnionej od alkoholu wygląda na zmęczoną oraz „zużytą”. Niekiedy pojawiają się też czerwone plamy na dużych obszarach twarzy.

 

Co oznaczają czerwone policzki?

Osoby, które nadużywają alkoholu, a więc spożywają go za często i w za dużych ilościach narażone są na wystąpienie na ich twarzy trwałego rumienia, który jest oznaką trądziku różowatego. W takim przypadku zaobserwować można również wystąpienie krost na brodzie, czole, policzkach, a także na uszach.

Istnieje tylko jeden sposób, aby skutecznie cofnąć te niedoskonałości i jest to ograniczenie spożywanego alkoholu etylowego.

Czerwone policzki u osoby nadużywającej alkohol mogą świadczyć również o problemach z ciśnieniem tętniczym. 

 

Alkohol a stan wątroby, trzustki i skóry

Osoba nadużywająca alkoholu może mieć również podkrążone i sine oczy, które w przypadku picia są nie tylko oznaką zmęczenia organizmu, ale mogą świadczyć także o nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby czy nerek. 

Jest to kolejny sygnał do tego, aby rozpocząć leczenie alkoholowe i powrócić do trzeźwości! 

 

Alkohol, a niedobory żywieniowe

Alkohol poza stopniowym wyniszczaniem organizmu, prowadzi również do zaburzonego wchłaniania składników odżywczych, powodując poważne niedobory. Poza zaburzeniem wchłaniania, wypłukuje on również składniki, które już się w ciele znajdują, a więc osoba nadmiernie spożywająca alkohol nie ma szans na zbilansowane i zdrowe życie.

Osoby nadużywające etanolu są narażone na niedobory zwłaszcza takich składników jak wapń, magnez, cynk, żelazo czy potas. Witaminy z grupy B, witamina A, E, C i K również nie są w stanie przyswoić się w sposób prawidłowy. Takie niedobory powodować mogą problemy i choroby skórne – u alkoholików często można zaobserwować popękane naczynia krwionośne, co jest wynikiem niedoboru witaminy C.

 

Swędzenie skóry po alkoholu

Alkoholicy często borykają się z uciążliwym swędzeniem skóry. Przyczyną takiego mechanizmu obronnego organizmu mogą być:

  1. alergia na alkohol;
  2. odwodnienie organizmu oraz przesuszenie skóry;
  3. uszkodzenia wątroby, trzustki czy dróg żółciowych;
  4. choroby nowotworowe. 

 

Skórne objawy marskości wątroby – choroby wywołanej nadużywaniem alkoholu

Osoby nadużywające alkoholu narażają swoją wątrobę na niewątpliwie kolosalny wysiłek, co powodować może jej uszkodzenie. Marskość wątroby to częsty problem alkoholików. Jak rozpoznać problem patrząc na skórę osoby uzależnionej?

Przede wszystkim skóra przybiera charakterystyczny żółtawy odcień, a na twarzy i dłoniach występuje rumień. Na klatce piersiowej oraz twarzy pojawiają się popękane naczynka, a skóra jest zaczerwieniona i nieprzyjemnie swędzi.

 

Jaką dietę stosować, by oczyścić wątrobę?

Wątroba to niewątpliwie jeden z ważniejszych organów ludzkich, bez którego nie będziemy w stanie oczyścić się z zagrażających nam substancji. Jak dbać o wątrobę, by mogła zregenerować się po nadużyciu alkoholowym?

Przede wszystkim należy definitywnie zrezygnować z alkoholu i nawadniać się odpowiednimi ilościami wody lub sokami warzywnymi. Regularne spożywanie posiłków jest również bardzo ważne. Należy zwracać uwagę, by w jadłospisie znajdowały się potrawy lekkostrawne oraz chude, a więc wyklucza się jedzenie tłustego mięsa, zwłaszcza smażonego. W diecie powinny się też znaleźć produkty bogate w  witaminy i minerały, nie należy jednak przesadzać z ilością błonnika, gdyż może wywołać nieprzyjemne objawy ze strony jelit.

«
»