menu

Dorośli lubią przebywać w towarzystwie, na imprezach, szczególnie wtedy, kiedy takie spotkania odbywają się w dzień wolny od pracy, a na stołach serwowany jest alkohol. Aby taka impreza później uznawana była za udaną, należy podczas niej zachowywać nie tylko dobre samopoczucie, ale także rozsądek. Wbrew pozorom, nie musi to być paradoks. Wystarczy zachować umiar w spożywaniu trunków, a kiedy już straci się kontrolę nad sobą, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim podstawą jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie do imprezy i alkoholu, a także zachowanie podczas spotkania zapewniające bezpieczeństwo własne, jak i znajomych. Stosując pewne wskazówki znacznie łatwiej będzie uniknąć kaca i innych, nieprzyjemnych konsekwencji odurzenia alkoholowego.

Zaplanuj bezpieczny powrót

Zanim udasz się na imprezę, szczególnie wtedy, kiedy planujesz pić alkohol, zastanów się w jaki sposób z niej wrócisz, tak, aby było to bezpieczne. Oczywistością jest to, że pod żadnym pozorem nie można kierować samochodu będąc pod wpływem tej używki – jest to przestępstwo, a konsekwencje tego typu zachowania może mieć tragiczne skutki. Warto wcześniej zainstalować aplikację na smartfona z Uberem lub mieć przy sobie numer do wybranej korporacji taksówek. Innym rozwiązaniem może być zaplanowanie wspólnej podróży w kilka osób ze znajomymi, o ile chociaż jedna osoba deklaruje chęć zabawy bez picia i będzie gotów porozwozić towarzystwo po domach.

Zjedz coś konkretnego i nawodnij organizm

Dzięki spożywaniu posiłku podczas picia alkoholu jego konsumpcję można wręcz idealnie rozłożyć w czasie. Dodatkowo jedząc człowiek spowalnia proces wchłaniania etanolu przez organizm. Dobrym rozwiązaniem jest również picie napojów odurzających na zmianę ze szklanką wody lub sokiem, dzięki czemu obniża się ryzyko odwodnienia, a tym samym kaca. Warto jednak mieć na względzie, że sięganie po wodę dopiero po powrocie do domu nie sprawi, że kac nie powstanie, zwłaszcza wtedy, kiedy cały wieczór spędziło się w towarzystwie alkoholu.

Zrezygnuj z papierosów

Jeżeli palisz, w dzień planowanej imprezy, już od rana spróbuj powstrzymać się od sięgania po papierosy lub jeżeli nie jesteś w stanie, spróbuj chociaż je ograniczyć. Łączenie alkoholu z papierosami jest kiepskim pomysłem, ponieważ nikotyna dodatkowo potęguje zatrucie.

Sięgnij po witaminę C

Przed imprezą sięgnij po witaminę C. Następnego dnia organizm będzie się jej domagać.

Nie ulegaj presji – kontroluj, ile wypiłeś

Impreza, która wymyka się spod kontroli może przynieść opłakane skutki dla każdego uczestnika. Lepsze wrażenie zrobi się na nowo poznanych osobach pojąc tyle, aby czuć się dobrze, panując nad własnym zachowaniem. Warto kontrolować i monitorować swoje spożycie alkoholu, ponieważ dzięki temu można przestać pić w odpowiednim momencie. Warto również pilnować swojego kieliszka. Dość łatwo można stracić rachubę wypijanego alkoholu, szczególnie wtedy, kiedy ktoś stale dolewa do niego alkohol.

Częstym elementem spotkań towarzyskich są zabawy i zawody alkoholowe. Jeżeli nie chcesz brać w nich udziału – nie musisz. Jasno zakomunikuj swoim znajomych swoją wolę. Staraj się wykazywać asertywnością, nie ulegaj presji otoczenia. W takich momentach pomyśl jak będziesz źle się czuć następnego dnia, jeżeli przesadzisz z alkoholem. To często pomaga.

Podczas picia: Pij konsekwentnie, nie mieszaj alkoholi

Podstawową zasadą zdroworozsądkowego picia alkoholu jest wybór jednego typu napoju i trzymanie się konsekwentnie tej decyzji aż do końca imprezy. Najmniej szkodliwe dla zdrowia są tutaj tzw. czyste alkohole. Warto zwrócić uwagę także na tempo picia. Najlepiej stosować minimum dwudziestominutowe przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami używki. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje ludzki organizm, aby przyswoić jedną porcję. Dobrym rozwiązaniem jest popijanie alkoholu innymi płynami. Najlepiej sprawdzi się tutaj woda niegazowana, jednak mogą to być równie dobrze soki, a nawet herbata. Odradza się jednak spożywanie napojów gazowanych i tych z dużą ilością sztucznych barwników.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo i uważaj na przyjaciół

Pamiętaj, aby podczas imprezy, szczególnie w sytuacji kiedy obecny jest alkohol, zawsze miej przy sobie telefon z naładowaną baterią. Jest to konieczne, aby móc skontaktować się z kimś w razie takiej konieczności, a także po to, aby inni bez problemu mogli się dodzwonić do Ciebie. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w powerbank, szczególnie jeżeli planowana impreza zapowiada się na wielogodzinne spotkanie. Jeżeli nie jesteś w stanie przyjść na spotkanie z własnym powerbankiem, spróbuj porozumieć się z kimś ze swoich bliskich znajomych, kto użyczy Ci w razie potrzeby własnego telefonu, z którego będziesz mógł skorzystać w razie potrzeby.

Warto zastanowić się również co zrobić w sytuacji, kiedy znajomi, z którymi przebywamy na imprezie zaczynają sami tracić kontrolę nad alkoholem. Warto zwrócić im uwagę na ten fakt. W większości sytuacji nie zdają sobie oni sprawy z tego, że zaczynają się odurzać. Warto także podsunąć im wodę zamiast napoju wyskokowego. W ten sposób minimalizuje się możliwość zrobienia czegoś, czego będzie się później żałować. Warto także pamiętać, aby nie dopuszczać upite osoby do prowadzenia samochodu. Konieczne może się okazać dopilnowanie bezpiecznej drogi do domu. Taka osoba przede wszystkim nie powinna zostać sama dopóki nie dotrze do swojego miejsca zamieszkania.

Nie pij z ogólnodostępnych naczyń

To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę to niebezpieczeństwo, jakie czyha pod postacią ogólnodostępnych mis z ponczem. Mimo, iż wyglądają one bardzo efektownie, to jednak istnieje duże ryzyko, że ktoś z obecnych obcych osób na imprezie dosypie do nich pewnych szkodliwych substancji kiedy nikt nie patrzy. Tego typu rzeczy są potencjalnym czynnikiem odurzenia się tzw. pigułką gwałtu. Z tego powodu szczególnie kobiety powinny pilnować swoich szklanek, drinków, nie korzystać z mis z ponczem, a także nie ufać osobom oferującym darmowego drinka. Nie należy także pić z cudzej szklanki. Piwo lepiej spożyć prosto z butelki. Miej swoje rzeczy zawsze przy sobie, patrz każdemu na ręce – kelnerowi, barmanowi, znajomym, a przede wszystkim nowo poznanym osobom.

Po piciu: Prysznic i spacer

Następnego dnia rano warto zacząć dzień od prysznica. To zdecydowanie ożywi zarówno ciało, jak i umysł. Warto tego dnia zwiększyć ilość spożywanych płynów, aby uzupełnić utracony poprzedniej nocy wodę. Najlepszym wyborem będzie tutaj woda mineralna, ale równie dobrze sprawdzi się napój izotoniczny, sok pomarańczowy, soki owocowe i kawa.

Warto także zadbać o zdrowy, zbilansowany posiłek. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zwiększenie ilości tłuszczów. Przykładem może być rosół. Jeżeli jest ładna pogoda, warto zrobić sobie spacer. Tlen i ruch doskonale poprawi samopoczucie.

Jeżeli jednak żadne z domowych sposobów nie pomogą, a kac w dalszym ciągu doskwiera, warto rozważyć odbycie odtruwania alkoholowego. 

«
»