menu
Jak wyjść z uzależnienia?

Uzależnienie nie należy do zespołu chorób, które pojawiają się nagle i znikają same z siebie. W nałóg popada się ze względu na wiele czynników – jest to proces długotrwały i złożony, który jest następstwem częstego spożywania dużych ilości alkoholu. Pierwsze kroki ku rozwojowi uzależnienia to nawet okazjonalne sięganie po trunek, co z biegiem czasu przeradza się w szukanie jak największej ilości okazji do wypicia alkoholu. Takie zachowanie ostatecznie może skutkować zatraceniem kontroli nad częstotliwością i ilością wypijanych trunków. Najbardziej problematyczny jest fakt, że osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy ze skali swojego problemu i bardzo często go wypiera lub twierdzi, że posiada kontrolę. Jeśli nie nabędzie ona świadomości swojej choroby, nie sposób rozpocząć terapii – ma ona sens jedynie wtedy, gdy chory sam przed sobą przyzna się do uzależnienia i tego, że potrzebuje pomocy. Więc pozostaje pytanie: jak skończyć z uzależnieniem? Jak wyjść z nałogu alkoholowego?

Terapia – tak samo jak sam nałóg – jest złożona i czasochłonna, ale zdecydowanie warta poświęconego jej czasu. Specjalistyczne placówki medyczne, takie jak ośrodki leczenia uzależnień, często oferują terapie złożone z kilku elementów kompleksowego leczenia jednocześnie, co znacznie podnosi szanse na szybsze wyleczenie chorego z nałogu.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak skończyć z alkoholem, trzeba uświadomić sobie zasady działania nałogu i to, w jak dużym stopniu jest on w stanie przejąć kontrolę nad człowiekiem. Alkoholik pod wpływem substancji uzależniającej jakby traci własną wolę i przestaje mieć pełny, świadomy wpływ na podejmowane działania. Całe jego życie kręci się wokół alkoholu, a każdy dzień to po prostu nowa szansa na upicie się. Podstawowym mechanizmem do rozpoznania uzależnienia jest przymus do picia etanolu, który może przyjąć zarówno psychiczną, jak i fizyczną formę. Proces leczenia nałogu powinien polegać na podejmowaniu działań specjalistycznych, które pozwolą alkoholikowi dostrzec możliwość życia bez konieczności sięgania po alkohol. 

Do czego może doprowadzić alkoholizm, czyli skutki długofalowego spożywania alkoholu

Alkoholik pozostający pod wpływem alkoholu nie jest do końca świadomy podejmowanych przez siebie decyzji, a na pewno nie są one racjonalne. Przez notoryczne spożywanie substancji trującej, jaką jest etanol, osoba uzależniona zwiększa ryzyko występowania szeregu chorób i nieprawidłowości w organizmie. Do skutków długotrwałego spożywania alkoholu możemy zaliczyć zmiany biochemiczne i metaboliczne. Uszkodzeniom ulegają także struktury i organy w ciele chorego. Alkohol niszczy nerki, wątrobę, żołądek, trzustkę, a nawet serce i mózg. Jest głównym czynnikiem powstawania tzw. brzucha alkoholowego, czyli otyłości brzusznej. 

Alkohol jest bardzo fałszywy – z pozoru pomaga człowiekowi, bo przecież dzięki niemu czujemy się odstresowani, poprawia on samopoczucie, zwalcza stres i smutki. Niestety, są to bardzo złudne zjawiska. W rzeczywistości alkohol wywołuje wiele dolegliwości psychosomatycznych i przyczynia się do stopniowego pogarszania stanu zdrowia. Ponadto, alkoholicy często tracą zdrowe relacje z bliskimi i otoczeniem przez swój nałóg. 

Faza przewlekła i krytyczna rozwoju alkoholizmu to te, podczas których osoba uzależnione zmaga się z ciągami alkoholowymi, trwającymi bardzo długo. Pojawiają się objawy alkoholowego głodu, które są na tyle wzmożone, że ostawienie substancji uzależniającej samemu nie jest już możliwe. Wyjście z alkoholizmu na własną rękę również staje się niemożliwe. Nawet jeśli alkoholik podejmie się detoksu samodzielnie, dokuczliwe objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego i tak zawrócą go na ścieżkę picia. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku pozostaje terapia alkoholizmu, która wykorzystuje wiele możliwości do walki z chorobą, takie jak detoks, wszywkę alkoholową czy psychoterapię. 

Jaki jest pierwszy krok do rozpoczęcia skutecznego leczenia uzależnienia od alkoholu?

Wielu alkoholików nurtuje pytanie:  jak wyjść z alkoholizmu samemu? Nie jest to jednak możliwe, a każdy chory potrzebuje wsparcia, zupełnie jak podczas innej choroby, której nie wyleczymy bez wdrożonego leczenia. Nie powinno się leczyć na własną rękę, a już na pewno nie tak poważnych chorób jak alkoholizm. 

Uzależniony musi zdać sobie sprawę ze swojej choroby, co jest procesem długotrwałym, polegającym na licznych rozmowach z alkoholikiem. Właśnie dlatego bardzo ważną rolę odgrywają bliscy, którzy mogą znacznie przyczynić się do podjęcia właściwej decyzji przez osobę uzależnioną w aspekcie swojej walki o życie w trzeźwości. Aby alkoholik mógł sam ocenić sytuacje i zaistniałe przez nią problemy, musi zdecydować się na abstynencję – dopiero wtedy zaczyna myśleć samodzielnie, bez wpływu substancji uzależniającej na jego umysł.

Przez nadmierne spożywanie alkoholu, osobowość alkoholika może przejść drastyczną zmianę, co w konsekwencji prowadzi do występowania niebezpiecznych zachowań. Podstawę do rozpoczęcia terapii alkoholowej stanowi przyznanie się alkoholika do swojego problemu i wyrażenie chęci, aby stawić mu czoła.

Jak przerwać ciąg alkoholowy? Co może pomóc wyjść z uzależnienia i już więcej nie sięgać po alkohol? 

Stopniowe odchodzenie od picia rzadko kiedy wychodzi. Najbardziej skuteczne jest zerwanie a alkoholem od razu, natychmiast. Aby alkoholik nie zmagał się sam z objawami odstawiennymi zalecane jest podjęcie terapii, w której to od samego początku chory otrzymuje wsparcie wykwalifikowanej kadry lekarskiej. 

Należy pamiętać, że aby terapia zadziałała, to chory musi być konsekwentny w swoich działaniach i z pełną szczerością podchodzić do leczenia. Niewskazane jest jego uczestnictwo w imprezach, na których pojawia się alkohol. Każda jego dawka może skutecznie zniszczyć wszystko, o co walczył na terapii, dlatego najważniejsza jest konsekwencja i bardzo silna wiara w siebie i swoje możliwości. Jeśli pacjentowi jej brakuje – nic nie szkodzi, bo to specjaliści są od tego, aby pomóc mu tę wiarę zbudować. 

Jakie są współczesne sprawdzone metody na wyjście z uzależnienia od alkoholu?

Długotrwałe spożywanie alkoholu można wyleczyć jedynie przy pomocy specjalistów, którzy przechodzą szereg lekcji pomagających im być jak najbardziej skutecznymi. Największym wrogiem dla alkoholika, poza substancją uzależniającą, jest jego mózg. Kusi on uzależnionego, aby ten sięgał po kolejne dawki etanolu, co jest dla niego niebywale destrukcyjne. Terapia pomoże zmienić myślenie alkoholika i zmniejszyć jego zapotrzebowanie na substancję trującą. 

Powszechnie znaną metodą walki z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa Esperal. Pomocne są również inne środki farmaceutyczne. Bardzo skuteczne w pokonaniu nałogu jest także poddanie się detoksykacji, która pomaga odzyskać równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Przyśpiesza ona także proces metabolizmu substancji alkoholowej i jej wydalanie z krwioobiegu. Należy pamiętać jednak, że najważniejszym elementem walki z chorobą alkoholową jest terapia. Można poddać się psychoterapii indywidualnej lub grupowej, czyli tzw. grupom wsparcia. Podczas takich terapii zadaniem specjalistów jest zmiana nastawienia chorego do alkoholu i pokazanie, że życie w trzeźwości jest jak najbardziej możliwe. 

«
»