menu

Trudności w chodzeniu, niewyraźne widzenie, niewyraźna mowa, spowolniony czas reakcji, upośledzona pamięć – niektóre z tych zaburzeń są wykrywalne już po jednym lub dwóch drinkach i szybko ustępują po zaprzestaniu picia. Z drugiej strony osoba, która dużo pije przez długi czas, może mieć deficyty mózgu, które utrzymują się długo po tym, jak osiągnie trzeźwość. 

Wiemy, że intensywne picie może mieć rozległy i dalekosiężny wpływ na mózg, począwszy od prostych „poślizgów” w pamięci, a skończywszy na trwałych i wyniszczających stanach, które wymagają dożywotniej opieki. 

Nawet na krótką metę alkohol wpływa na obszary mózgu kontrolujące funkcje poznawcze i motoryczne, powodując ich spowolnienie. Alkohol upośledza pamięć, osąd i koordynację oraz zakłóca wzorce snu. Alkohol może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu.

Jak uzależnienie wpływa na funkcje mózgu?

Nasze mózgi dostarczają nam dawkę substancji chemicznej „dobrego samopoczucia”, dopaminy, kiedy wykonujemy określone czynności, takie jak jedzenie lub ćwiczenia. Ten system ścieżek nagród zapewnia przyjemność tworzenia nawyków, które przyczyniają się do naszego przetrwania.

Dopamina jest uwalniana w różnych dawkach, w zależności od tego, jaką aktywność wykonuje dana osoba. Dawka różni się również w zależności od osoby, co powoduje, że ludzie mają różne zainteresowania lub gusta. U większości ludzi uwalnianie dopaminy ustaje po osiągnięciu pewnego poziomu. Nienormalna ilość, wyższa lub niższa, może prowadzić do problemów.

Mózg ma przekaźniki, które działają jak most dla dopaminy, przez który “przejeżdża”. Kiedy osoba nadużywa narkotyków lub alkoholu, tworzy dziury w tym moście, utrudniając transport dopaminy. Mózg potrzebuje następn substancji, aby załatać te dziury, dodatkowo zakłócając przepływ dopaminy. W przypadku niektórych substancji mózg wierzy, że lek jest w rzeczywistości dopaminą i faktycznie pozwoli jej przyczepić się do neuronów. Inne substancje pozwalają nadmiernej ilości dopaminy przejść przez most, wymagając coraz większej ilości dopaminy, aby osiągnąć uczucie normalnego poziomu. Mózg nie może wówczas naturalnie wytworzyć wystarczającej ilości dopaminy, co wymusza nieustający cykl zachcianek, które wymagają „nadrobienia zaległości” za pomocą substancji.

Na jakie części mózgu wpływa alkohol

Mózg kontroluje nasze myśli, emocje, pamięć, funkcje motoryczne, temperaturę, zmysły, narządy i czynności autonomiczne, takie jak oddychanie. Alkohol może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie wszystkich tych ważnych funkcji mózgu.

Kora mózgowa jest ośrodkiem myślenia naszej świadomości. To tam przetwarzamy napływające informacje, formujemy sądy i decyzje. Alkohol osłabia tę funkcję, spowalniając wprowadzanie informacji sensorycznych, zaciemniając proces myślowy i zmniejszając zahamowania. Długotrwałe spożywanie alkoholu może trwale uszkodzić korę mózgową.

Móżdżek jest ośrodkiem ruchu, koordynacji i równowagi. Alkohol upośledza ten obszar mózgu, wpływając na naszą równowagę, powodując niepewność, zataczanie się i prawdopodobnie upadek. Może również powodować drżenie rąk.

Podwzgórze i przysadka mózgowa współpracują ze sobą, łącząc układ nerwowy z układem hormonalnym. Ten obszar mózgu zarówno stymuluje, jak i hamuje kluczowe procesy hormonalne w celu utrzymania wewnętrznej równowagi organizmu. Alkohol przygnębia i zaburza równowagę tych systemów, a także wpływa na pożądanie seksualne i wydajność. Pożądanie seksualne może się nasilić, ale zdolność do wykonywania może być osłabiona.

Medulla (rdzeń kręgowy) kontroluje takie automatyczne funkcje, jak oddychanie, świadomość i temperatura ciała. Alkohol hamuje te funkcje życiowe, powodując senność, spowolnienie oddychania, obniżenie temperatury ciała i prawdopodobnie śpiączkę. Depresja funkcji automatycznych może zagrażać życiu.

Hipokamp kontroluje pamięć. Alkohol wpływa na ten obszar, powodując utratę przytomności, utratę pamięci i wpływając na zdolność uczenia się. Długotrwałe spożywanie alkoholu może trwale wpłynąć na pamięć i może przyczynić się do demencji.

Mózg, kręgosłup i układ nerwowy są połączone nerwami. Spowalniając przepływ informacji do tych regionów, alkohol przytępia ruch, myślenie i mówienie.

Długoterminowy wpływ alkoholu na mózg

Wiele długotrwałych skutków spożywania alkoholu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, a także innych narządów. Dzięki interwencji uszkodzenie mózgu może być odwracalne. Długoterminowy wpływ alkoholu na mózg obejmuje:

Objawy odstawienia, które mogą być ciężkie i mogą uszkodzić komórki mózgowe. Niektóre z najbardziej niebezpiecznych objawów mogą obejmować halucynacje i drgawki. Około 5 procent osób przechodzących przez odstawienie doświadczy delirium tremens (DT), najcięższej formy odstawienia alkoholu.

Uszkodzenie neuroprzekaźników spowalnia komunikację między różnymi obszarami mózgu i obniża poziom energii.

Kurczenie się mózgu jest spowodowane utratą istoty szarej, która zawiera ciała komórek, oraz istoty białej, która kontroluje szlaki komórkowe.

Zaburzenia funkcji poznawczych mogą wpływać na werbalizację, przetwarzanie umysłowe, pamięć, uczenie się, koncentrację i kontrolę impulsów. Badania wykazały, że obszary mózgu związane z rozwiązywaniem problemów i kontrolą impulsów są najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane alkoholem. Uszkodzenie tego obszaru mózgu może prowadzić do demencji alkoholowej.

Zespół Wernickego-Korsakowa jest związany z ciężkim niedoborem tiaminy, który powoduje dysfunkcję mózgu wywołaną alkoholem. Objawy Wernickego mogą obejmować splątanie, dezorientację, niedożywienie, gwałtowne ruchy gałek ocznych i słabą równowagę. Objawy Korsakowa są często związane z problemami z pamięcią, zaburzeniami nastroju i brakiem osądu.

Jak człowiek uzależnia się?

W wielu przypadkach osoba może spędzić lata używając substancji bez uzależnienia. Dla innych uzależnienie może wystąpić już po kilku zastosowaniach. Dlaczego tak jest?

Każda osoba ma swój własny wewnętrzny przełącznik uzależniający. Ten przełącznik służy jako punkt, w którym substancja staje się potrzebą lub kiedy mózg zaczyna wierzyć, że jest ona niezbędna do przeżycia. Ten punkt jest różny dla każdej osoby w zależności od substancji, jej predyspozycji genetycznych i środowiska.

Pamiętaj, że jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z alkoholizmem, pierwszym krokiem ku nowemu życiu jest przyznanie się do tego, że istnieje problem. Jedną ze stosowanych metod przy leczeniu alkoholizmu jest wszywka alkoholowa, która ma na celu zniechęcenie do sięgania po alkohol. Lek jest wszywany podskórnie, a substancja czynna zawarta w leku, wpływa na proces metabolizowania alkoholu, co wywołuje szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych skutków ubocznych po zetknięciu z alkoholem. 

«
»