menu

Trzeźwe życie nie jest niemożliwe. Zachowanie trzeźwości to coś więcej niż odmowa spożywania alkoholu. Trzeźwe życie wiąże się z poważną zmianą sposobu spędzania czasu i tego, z kim go spędzasz. Polega na zastąpieniu starych nawyków nowymi, zdrowymi. Oznacza powrót do prawdziwego siebie. Oznacza życie na nowo.

Jeśli zdecydowałeś się ograniczyć alkohol dla swojego zdrowia lub jesteś bardziej ugruntowany w swojej trzeźwości, środowiska społeczne, w których występuje picie, mogą być łatwiejsze w nawigacji. Mimo to bycie przygotowanym i posiadanie planu może pomóc ci cieszyć się wychodzeniem z domu po rzuceniu picia.

Zatroszcz się o siebie

Skoncentruj się na swoim ogólnym zdrowiu i higienie. Im lepiej czujemy się sami ze sobą, tym mniej prawdopodobne jest, że będziemy nadużywać narkotyków lub alkoholu. To samo dotyczy odwrotnej sytuacji: im gorsza samoocena, tym większe prawdopodobieństwo, że uzależnimy się od substancji. 

Dieta i ćwiczenia! Właściwe odżywianie i regularne ćwiczenia poprawiają nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, dobrze się odżywiaj i ćwicz w ramach procesu regeneracji. Niektórzy twierdzą, że nawet zastąpienie uzależnienia zdrowym nawykiem, takim jak ćwiczenia, może ogromnie pomóc. 

Czas na nowe hobby 

Można się bawić na trzeźwo. Każdy wychodzący z nałogu musi się w końcu nauczyć, jak dobrze się bawić bez używania narkotyków i alkoholu. Przez lata, a może nawet dziesięciolecia, łączyłeś przyjemność z nadużywaniem substancji. Usunięcie alkoholu z twojego życia może wydawać się usunięciem radości z twojego życia. Zajęcia mogą Cię już nie interesować. To normalne.

To, czego potrzebujesz, to zmiana tempa. Nadszedł czas, aby wziąć lekcję gry na pianinie, o której zawsze myślałeś. Teraz jest czas na podróż. Teraz jest czas, aby dołączyć do klubów, grup, siłowni, członkostwa, cokolwiek ci się podoba. Robienie tego spowoduje chęć użycia. Zrób coś nowego.

Skorzystaj z opieki pooperacyjnej

Zasługujesz na duże uznanie za rzucenie alkoholu, ale teraz nie czas na zarozumiałość. Jeśli byłeś / jesteś częścią ośrodka odwykowego, sprawdź, czy oferowane są usługi opieki pooperacyjnej. Jeśli nie jesteś częścią ośrodka odwykowego, rozważ udział w lokalnych grupach wsparcia zdrowienia, takich jak spotkania AA, fora internetowe i dobre, staromodne zawieranie znajomości. Grupa wsparcia może składać się z dwóch osób. Istnieją również terapie i leki, takie jak wszywka alkoholowa, które pomagają w utrzymaniu trzeźwości. Wszywkę alkoholową wszywa się pod skórę, a substancja czynna uwalniana jest do krwiobiegu. Jej działanie polega na wywoływaniu niebezpiecznych skutków ubocznych już po jednym łyku alkoholu, dlatego warto ją połączyć również z innymi metodami leczenia. Decydując się na wszywkę musisz być pewny swojej decyzji i tego, że nie sięgniesz po alkohol. 

Wszystko, co uważasz za konieczne do utrzymania trzeźwości, podlega opiece pooperacyjnej. Czasem wiąże się to z dużymi wyrzeczeniami.

Zmień swoje środowisko

Nie tylko rzeczy, które robiłeś, mogą wywołać nawrót, ale także ludzie i miejsca. Może to być trudne, ale jeśli masz przyjaźnie oparte na imprezowaniu, nadszedł czas, aby je wstrzymać lub całkowicie je zakończyć. Także, jeśli pewne miejsca kojarzą się z używaniem, unikaj ich za wszelką cenę. Zmiana rodzi zmianę, a wraz z nowym środowiskiem może pojawić się nowy punkt widzenia.

Jak powiedzieliśmy, rozwiń nowe hobby, ale także znajdź nowych ludzi, z którymi możesz spędzać czas. Może to być pomocne w zrównoważeniu początkowego szoku i izolacji związanej ze zmianą środowiska. Otaczaj się trzeźwymi ludźmi, którzy podzielają twoje zainteresowania.

Nie pozwól, aby jedno potknięcie stało się nawrotem

Ostatecznym celem zdrowienia jest całkowite powstrzymanie się od nadużywania substancji. Jest to jednak niezwykle trudne do osiągnięcia i zawsze istnieje szansa, że bez względu na to, co zrobisz, możesz mieć zły dzień i potknąć się. W tym momencie, zamiast bić się i potencjalnie zażywać więcej narkotyków lub alkoholu, nadszedł czas, aby ponownie poświęcić się wyzdrowieniu.

To nie jest wymówka do nawrotu. Jednakże, zdarza się to najlepszym z nas. Jeśli, i kiedy, się poślizgniesz, niech to będzie przypomnieniem, gdzie nie chcesz być. Gdy użyjesz ponownie i początkowy haj minie, istnieje duża szansa, że poczujesz wstyd i poczucie winy. Zamień tę energię w oddanie się trzeźwości.

Trzymaj się planu

W pewnym momencie zdrowienia powinieneś opracować plan trzeźwości, który pomoże ci przezwyciężyć wyzwania. Niektórzy wolą szczegółowe plany dnia, a inni wolą luźny zarys mentalny. Mimo to, niezależnie od tego, czy jesteś trzeźwy przez miesiąc, dwa miesiące, sześć miesięcy czy sześć lat, pamiętaj, aby trzymać się swojego planu. Wyznaczaj sobie osiągalne cele i nagradzaj się, gdy już je osiągniesz. 

Ograniczanie alkoholu nie działa

Celem zdrowienia jest zaprzestanie nadużywania alkoholu, a nie redukcja. Wypicie tylko jednego drinka na przyjęciu urodzinowym przyjaciela może przerodzić się w coś znacznie większego. Zwykle tak jest. Umiar ma sens tylko dla tych, którzy nie są uzależnieni od jakiejkolwiek dostępnej substancji. Gdyby umiar działał w przeszłości, nie byłoby potrzeby zachowywania trzeźwości.

W tej chwili musisz być wzorem trzeźwości dla siebie i dla wszystkich, których kochasz i na których ci zależy, ponieważ uzależnienia nigdy nie dotykają tylko jednej osoby. W rzeczywistości pójdź o krok dalej i np. zajmij się pracą charytatywną.

Pomagaj innym

Wykorzystaj swój czas, aby przekazać innym dobrą nowinę o trzeźwym umyśle. Ponadto prace społeczne mogą być cennym narzędziem. Pomaganie innym wzmocni Twoją pewność siebie. Stworzy również poczucie wspólnoty i doda poczucia własnej wartości, które można odczuć tylko wtedy, gdy pomagamy.

Zaufanie, które zyskujesz w sobie (i dajesz innym), możesz wykorzystać w trudnych chwilach podczas procesu zdrowienia. Pamiętaj tylko, że powrót do zdrowia to rzeczywiście proces. Trzeźwość nie pojawia się z dnia na dzień.

Wniosek

Nie ma właściwego sposobu na zachowanie trzeźwości. Po prostu bądź trzeźwy. Pamiętaj, ile trudności spowodowała twoja wybrana substancja w przeszłości, jeśli kiedykolwiek będziesz kuszony, aby wrócić. Pamiętaj, ile bólu mogłeś sprawić swoim bliskim, jeśli kiedykolwiek będziesz miał nawrót choroby. Przypomnij sobie, jak bardzo chciałeś wytrzeźwieć, kiedy załamałeś się przed rozpoczęciem tej podróży. Pamiętaj, kim byłeś.

Zdrowienie może być procesem trwającym całe życie, ale jest tego warte. Będziesz cieszyć się życiem o wiele bardziej na rekonwalescencji niż na narkotykach lub pijany. 

«
»