menu
alkoholizm-czyli-wszystko-o-najpopularniejszej-chorobie-cywilizacyjnej

Alkoholizm towarzyszy coraz większej ilości osób. Choroba rozwija się latami i prowadzi do całkowitego zniszczenia człowieka. Sięgając po alkohol niektóre osoby same skazują się na karę śmierci. O tym, że alkoholizm zabija mówi się wciąż za mało. Nieleczenie choroby powoduje upadek alkoholika na wszystkich płaszczyznach oraz pojawienie się poważnych chorób zdrowotnych, które trwale uszkadzają dane narządy. Przerażające jest to, że z każdym dniem rośnie liczba młodych ludzi, którzy sięgają po napoje alkoholowe. Młodzież ma jeszcze nie do końca rozwinięty mózg. Spożywając alkohol może dojść do zaburzeń w rozwoju oraz funkcjonowaniu. Młodzi ludzie piją i wzajemnie napędzają swój nałóg. Uzależnienie od alkoholu dotyczy osób w różnym wieku. Nie ma zasady, która określałaby, które osoby staną się alkoholikami. Istnieje grupa ryzyka oraz czynniki, które mogą decydować o rozwoju choroby, jednak wszystko ostatecznie zależy od danej osoby. 

Alkoholizm jest problematyczną chorobą. Przede wszystkim chodzi o przebieg choroby oraz informacje, które są powielane mimo swojej nieprawdziwości. Wiele osób nie wie, jak naprawdę wygląda alkoholizm i podtrzymuje błędne hipotezy. Alkoholik najczęściej utożsamiany jest z osobą z marginesu społecznego. Ku zdziwieniu wielu ludzi alkoholik nie musi być mężczyzną w średnim wieku o niskim wykształceniu. Ani wygląd, ani tym bardziej rodzaj alkoholu, po który sięgamy nie świadczy i nie decyduje o rozwoju choroby alkoholowej. Drugą kwestią jest diagnoza. Alkoholizm rozwinął się i ewoluował. Aby postawić diagnozę trzeb wziąć pod uwagę różne ukryte mechanizmy, według których działają dzisiejsi alkoholicy. Choroba może przybierać postać ukrytą. Dobrym przykładem są osoby wysoko funkcjonujące. Coraz częściej wysoko postawione w społeczeństwie osoby piją z powodu stresu w pracy, co wyzwala u nich uzależnienie. 

Ostatnią kwestią trudności jakie niesie ze sobą alkoholizm jest społeczne przyzwolenie picia. Społeczeństwo wykształciło wiele norm oraz tradycji, które mają ścisły związek ze spożywaniem alkoholu. Bardzo trudno jest zatem uniknąć niektórych przymuszonych sytuacji. Obecnie alkohol jest łatwo dostępny. Zawsze i wszędzie możemy dostać różnorodne napoje alkoholowe. Ze względu na brak wiedzy oraz świadomości na temat choroby alkoholowej problem większości osób jest bagatelizowany. Do uzależnienia dołączają inne osoby bądź członkowie rodziny. Wiedza jest kluczowa i fundamentalna w leczeniu oraz profilaktyce alkoholizmu. 

Alkoholizm – poważne skutki alkoholizmu.

Alkoholizm wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Wiele osób błędnie uważa, że uzależnienie dotyczy tylko osoby, która się z nim boryka. Niestety alkoholizm to problem także innych, nawet obcych osób. Skutki dzielą się na różne sfery. Przede wszystkim alkoholizm odnosi się do problemów zdrowotnych. Alkohol fizycznie wykańcza organizm człowieka. Uzależniony cierpi zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Choroba odnosi się także do wyglądu fizycznego. Prędzej czy później alkohol zabija człowieka, ponieważ organizm nie jest w stanie mierzyć się z toksyczną substancją przez długi czas. 

Konsekwencje w zakresie funkcjonowania społecznego obejmują problemy w pracy, które często wiążą się z jej utratą oraz problemami finansowymi. Alkoholicy z dnia na dzień tracą wszystkie dochody, a uzbierane środki wydają jedynie na alkohol. Z tego względu, że alkoholizm należy do patologii społecznych należy brać pod uwagę zniszczenia dotykające obcych ludzi, które niosą alkoholicy. Uzależnienie prowadzi do problemów z prawe, bójek, przemocy domowej, wypadków drogowych oraz kradzieży. To wszystko wynika z braku radzenia sobie z emocjami. Towarzyszące alkoholikowi poczucie pewności siebie, które zyskuje po spożyciu używki sprawia, że popełnia różne ryzykowne czyny oraz podejmuje nieprzemyślane, a często niebezpieczne decyzje. 

Dużo kłopotów dotyka rodziny alkoholików. Choroba psuje więzi rodzinne i niszczy wszystkie dotąd zbudowane relacje. Dzieci wychowywane w domu alkoholika cierpią z powodu stałego lęku. W dorosłym życiu mierzą się z poważnymi trudnościami związanymi z funkcjonowaniem w społeczeństwie. W małżeństwie dochodzi do poważnych kłótni. Partnerzy często cierpią na współuzależnienie, z którego również wychodzi się za pomocą terapii. Każdy członek rodziny mierzy się z negatywnymi emocjami, które nasilają wstyd związany z trudną sytuacją w domu. Na pewnym etapie choroby, kiedy alkoholik nie chce się leczyć dochodzi do rozwodów oraz rozstań. 

Choroba alkoholowa wpływa również na psychiczne funkcjonowanie uzależnionego. Duże dawki substancji psychoaktywnej zmieniają zachowanie chorego. Psychika jest obciążona i odczuwa przesilenie z powodu złego samopoczucia. Osoby, które mają problemy z zaburzeniami psychicznymi mogą liczyć na ich nawrót podczas rozwoju alkoholizmu. Samo picie prowadzi do rozwoju różnych chorób w zakresie psychiki, które są bardzo ciężkie w leczeniu. Trwałe narażenie na silną używkę może spowodować trudności w życiu codziennym, na poziomie codziennych, podstawowych czynności. 

Jak się objawia alkoholizm?

Alkoholizm szczególnie na początku nie daje silnych i podejrzanych sygnałów. Mijają lata zanim dana osoba się uzależni. Cały proces rozwija się i wchodzi w dalsze etapy. Na każdym stadium choroba powoduje coraz większe skutki uboczne. Pierwsza faza wygląda niepozornie i objawia się piciem towarzyskim. Alkoholik poznaje działanie alkoholu i ukierunkowuje swoje zdanie na korzyść spożywania danej używki. Kiedy odczuwa radość spowodowaną daną substancją organizm przyzwyczaja się do rozwiązywania problemów właśnie w taki sposób. Alkoholik zwiększa tolerancję na alkohol i poszukuje coraz częstszych okazji do picia. Podczas drugiego etapu zauważamy problemy z pamięcią po wypiciu alkoholu. Alkoholik pielęgnuje nałóg i coraz częściej pije w samotności. Powoli mierzy się z poczuciem winy oraz wyrzutami sumienia, jednak nie rezygnuje z różnych okazji, aby wypić. Trzecia faza jest poważniejsza i przejawia coraz dotkliwsze skutki nadużywania alkoholu. Dochodzi do nagminnego lekceważenia dotychczasowych spraw i obowiązków. Pojawia się zaniedbanie rodziny oraz siebie samego. Alkoholik koncentruje całe swoje życie wokół używki. Wyjście z tej fazy jest bardzo trudne, ponieważ alkoholik nie przyznaje się do problemu, mimo że jest coraz bardziej widoczny dla otoczenia. Ostatnia faza prowadzi do całkowitej destrukcji. Przede wszystkim alkoholik nie musi już spożywać dużych ilości używki, ponieważ spada jego tolerancja na alkohol. Praktycznie w każdej chwili jest pijany i popada w coraz dłuższe i coraz bardziej wyniszczające ciągi alkoholowe. Traci swoje dotychczasowe życie i skupia się na pogłębianiu nałogu. Alkoholika zaczyna męczyć coraz więcej problemów w zakresie zdrowia fizycznego. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zostaną podjęte odpowiednie kroki alkoholik długo nie pożyje, ponieważ trwałe uszkodzenia narządów bądź spożycie śmiertelnej dawki w końcu poprowadzą do jego śmierci. 

«
»