menu
kilka-slow-wstepu-o-alkoholizmie

Alkoholizm jest poważną chorobą cywilizacyjną zaliczaną do najpopularniejszych patologii społecznych. Wynika to z działania powszechnego na całym świecie alkoholu, który jest silną substancją psychoaktywną. Większość osób jest świadoma szkodliwego działania używki jednak, gdy pojawia się jakiś problem bardzo łatwo jest zapomnieć o wszelkich wadach, ponieważ alkohol określany jest również jako środek przeciwbólowy, poprawiający humor. Alkoholizm prowadzi nieuchronnie do śmierci i jest chorobą nieuleczalną. Jedynym sposobem na zatrzymanie postępującej choroby jest zachowanie abstynencji do końca życia. W ten sposób uzależniony pozbywa się uciążliwych objawów alkoholizmu. 

Jak rozpoznać alkoholika? 

Alkoholik z początku maskuje wszystkie niepokojące sygnały, aby domownicy nie zauważyli, że dzieje się z nim coś złego. Jednak dziwne i nietypowe zachowanie zawsze przyciąga uwagę najbliższych. Alkohol wpływa na działanie mózgu i znacznie zmienia zachowanie człowieka. Alkoholik zachowuje się w bardzo specyficzny sposób. Bardzo często kłamie oraz ukrywa swoje spotkania z alkoholem. Pije w samotności, tłumacząc to próbą relaksu. Każdy alkoholik zaprzecza swojemu problemowi. Nigdy nie przyznaje się do tego, że coś się dzieje. Zwykle znajduje mnóstwo argumentów, które mają na celu usprawiedliwianie każde jego sięganie do alkoholu. W związku z tym, że jego życie okazuje się bardzo stresujące, a on nie potrafi inaczej się zrelaksować pije coraz częściej, coraz większe ilości. Udawanie wychodzi im zazwyczaj do momentu, gdy jakiś obszar w ich życiu ulegnie silnemu zaniedbaniu. Gdy dbają o siebie, wykonują swoje obowiązki oraz nie mają problemów w pracy są w stanie ukrywać swój problem. 

Jednym z charakterystycznych zachowań jest także chwilowe porzucanie nałogu, aby udowodnić sobie i innym, że nie mają żadnego problemu i w każdej chwili mogą przestać pić. Zrobienie sobie przerwy nie trwa długo, ponieważ po udowodnionej hipotezie stwierdzają, że mogą pić dalej, skoro w każdej chwili potrafią przestać. Pomocne w powrocie do picia są okazje, których alkoholik porządnie poszukuje. Każda okazja jest odpowiednia do spożywania alkoholu. Spotkania towarzyskie organizowane są zatem coraz częściej i pomagają uwiarygodnić wymówki do picia. 

Kiedyś alkoholika bardzo łatwo było rozpoznać, ponieważ wyróżniał się swoim charakterystycznym wyglądem. Mężczyzna w średnim wieku o niskim wykształceniu lądujący na ulicy był typowym obrazem alkoholika, który określany był jako stereotypowy model. Na przestrzeni lat choroba rozwinęła się na tyle, że nie jest już tak łatwo gołym okiem dostrzec uzależnionego od alkoholu. Coraz łatwiej jest się ukryć i zatuszować swój problem. Z tego względu rozpowszechnił się typ alkoholika wysoko – funkcjonującego. Takie osoby swoim wyglądem oraz zachowaniem odpychają od siebie jakiekolwiek myśli dotyczące problemów z alkoholem. Każde ich spożycie może być tłumaczone stresującą pracą lub spotkaniami biznesowymi. Dzisiejszy alkoholik może być młody, wykształcony, o wysokiej pozycji społecznej, a w dodatku zadbany i dobrze wyglądający. Bardzo często ich prestiżowe stanowisko oraz problemy w pracy są wynikiem uzależnienia od alkoholu. Z tego względu trzeba mieć szeroko otwarte oczy, ponieważ ktoś obok nas może mieć poważny problem, ale świetnie to maskuje. 

Jakie objawy alarmują o rozwoju alkoholizmu?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów alkoholizmu, które powinny być jak najszybciej zdiagnozowane przez specjalistę. Pierwszym podstawowym jest uzależnienie psychiczne, czyli odczuwanie ciągłej potrzeby oraz przymusu wewnętrznego do spożywania alkoholu. Kolejny objaw obejmuje uzależnienie fizyczne, czyli fizjologiczne objawy, które zmuszają do ciągłego picia. Głód alkoholowy jest trudny do przezwyciężenia i każdy alkoholik się z nim mierzy. Zauważalna jest także zmiana tolerancji na alkohol (z początku pod wpływem spożywania coraz większych ilości rośnie, a później w ostatnim stadium choroby zupełnie zanika, a uzależniony upija się malutkimi ilościami używki). Alkoholizm jest brakiem kontroli nad spożywaną używką (uzależniony nie potrafi odmówić, przestać bądź panować nad wypijanymi ilościami). Dalsze problemy obejmują życie prywatne alkoholika. Pojawiający się zanik zainteresowań oraz brak chęci do wykonywania jakichkolwiek działań poza piciem jest bardzo poważnym objawem. Zwykle uzależniony przestaje interesować się rodziną oraz pracą, a także zaniedbuje obowiązki domowe i swój wygląd. Ostatni etap wiąże się z popadaniem w niebezpieczne ciągi alkoholowe, z których ciężko jest wyciągnąć alkoholika. 

Jak postępować, gdy w domu jest alkoholik? 

Gdy nasz członek rodziny cierpi na uzależnienie z powodu alkoholu musimy działać bardzo szybko. Nie możemy go zmusić do terapii, możemy natomiast przekonać go o oddziaływaniu uzależnienia na całą rodzinę. Im szybciej przeprowadzimy poważną rozmowę, tym szybciej będzie szansa, że alkoholik zdecyduje się na podjęcie odpowiednich kroków. W takiej sytuacji liczy się wsparcie rodziny oraz bliskich. Alkoholik musi wiedzieć, że wszyscy wspierają go w drodze do sukcesu. Z domu powinny zniknąć wszystkie rzeczy, które wyzwalają nałóg. Może to się również tyczyć niektórych osób oraz sytuacji, które przypominają uzależnionemu o jedynym rozwiązaniu, które stosował w danej sytuacji. W pierwszej kolejności trzeba przekonać uzależnionego do odwyku. Wizyta w ośrodek leczenia uzależnień Łódź będzie dużą pomocą, którą alkoholik wykorzysta w życiu codziennym. Unikajmy problemów, kłótni oraz obwiniania lub oskarżania. Zamiast tego stwórzmy bezpieczną przestrzeń wolną od alkoholu i złych emocji. W razie wątpliwości lub problemów z alkoholikiem można w każdej chwili skorzystać z pomocy psychologa, który podpowie, co możemy zrobić. Każda próba pomocy się liczy, ponieważ alkoholizm nie czeka tylko stale postępuje. 

Jakie cele spełnia terapia antyalkoholowa? 

Głównym celem leczenia jest zahamowanie postępów choroby, która ostatecznie prowadzi do śmierci. Leczenie podejmowane jest, aby powrócić do pełnego zdrowia i pozbyć się przykrych skutków ubocznych. Dzięki terapii uzależniony uczy się nowego modelu funkcjonowania, który umożliwia życie w trzeźwości. Jednym z ważnych celów jest poprawa zdrowia fizycznego oraz psychicznego, ponieważ alkoholizm bardzo mocno niszczy psychikę ludzką, która jest wyjątkowo delikatna i trudna do wyleczenia. Alkoholik ma szansę zdobyć cenną wiedzę, która pomoże mu w zmianie nawyków, zainteresowań oraz środowiska, w którym przebywa. Celem terapii jest uświadomienie szkód, jakie spowodował alkohol w życiu alkoholika, tym samym zmianę jego podejścia do szkodliwych napojów alkoholowych. Podczas terapii alkoholik ma szansę zdobyć umiejętności, które przydadzą się w trudnych sytuacjach. Kluczowe jest nauka kontroli swoich emocji i sposoby na radzenie sobie z nimi oraz stresem, który ma zwykle negatywny wpływ na życie człowieka. Terapia pokazuje inne sposoby na rozwiązywanie problemów niż sięganie po alkohol. Gdy wszystkie cele zostają spełnione alkoholik jest gotowy na powrót do normalnego życia. 

 

«
»