menu
alkoholizm-syndrom-abstynencyjny

Kiedy mówimy o tym, jak poradzić sobie z odstawieniem nałogu, mamy na myśli sposób na przeciwdziałanie i zatrzymanie wszystkich objawów – fizycznych i psychicznych, które pojawiają się kilka godzin po zaprzestaniu spożywania alkoholu przez alkoholika, stanowiące w wielu przypadkach jedną z głównych przyczyn nawrotów.

Po nagłym odstawieniu nałogu alkoholik doświadcza specyficznego stanu, który wynika z adaptacji organizmu do używki. Alkoholik, który chce przestać pić potrzebuje wiedzieć, jak prawidłowo przezwyciężyć syndrom abstynencyjny. Kiedy człowiek decyduje, że chce przestać pić, już wie, że będzie musiał stawić czoła tym niewygodnym skutkom ubocznym, Sukces jest możliwy, gdy siła woli w chęci rozwiązania tego problemu jest tak silna, że alkoholik ​​starannie przygotowuje się psychicznie na to, co go czeka. Ważne, aby nie dał się zaskoczyć. 

W rzeczywistości odstawienie alkoholu charakteryzuje się fizycznymi objawami, takimi jak: drżenie, pocenie się, ból brzucha, ciężkość nóg i cała seria objawów psychologicznych (wahania nastroju, trudności ze snem, nerwowość i depresja, które są bardzo powszechne). W miarę upływu godzin łaknienie (obsesyjne pragnienie) staje się coraz bardziej naglące, a osoba w wielu przypadkach zaczyna się chwiać i myśleć, że nie da rady, zaczynając rozważać rezygnację i wznowienie picia. Taki scenariusz jest powszechny u osób, które decydują się na zerwanie z nałogiem w samotności. Narażone na dyskomfort, nie zawsze mogą się oprzeć i z braku pomocy wracają do alkoholizmu, ponieważ to jedyny im znany sposób na lepsze samopoczucie. 

Jak bezpiecznie zwalczyć syndrom abstynencyjny?

Nie ma nic prostszego od skorzystania z odtruwania alkoholowego. To wygodny, profesjonalny i bezpieczny sposób, który przygotuje każdego alkoholika do życia w trzeźwości. Detoks alkoholowy jest to zabieg, polegający na całodobowej pomocy wyspecjalizowanego personelu. Alkoholik przyjmuje wyłącznie naturalne produkty (witaminy i środki uspokajające na bazie wapnia i magnezu) w celu uniknięcia dalszego uzależnienia oraz odbywa całą serię konkretnych zabiegów, wspomagających organizm, które mają za zadanie pomóc osobie uwolnić napięcie nagromadzone w tej fazie choroby. 

Dzięki temu zabiegowi wszystkie nieprzyjemne objawy odstawienia są zredukowane, a osoba jest w stanie odzyskać pierwszą formę równowagi psychofizycznej. Alkoholik po odtruwaniu przede wszystkim zacznie zwracać uwagę na bardziej pozytywne myśli, gotowy stawić czoła kolejnym fazom. 

Nie musisz zostawać z tym sam. Wokół siebie masz na pewno mnóstwo ludzi, którzy z chęcią Ci pomogą. Zawsze możesz zgłosić się do różnych instytucji, które zajmą się Tobą najlepiej, jak potrafią. Ważne, abyś nie działał na własną rękę, ponieważ może się okazać, że jest to zbyt niebezpieczne. Nie chcesz przecież sam sobie zaszkodzić. Pamiętaj także, że odtruwanie alkoholowe jest zabiegiem, który musi zostać przeprowadzonym przez doświadczonych lekarzy. Wybierając klinikę sprawdź, czy to sprawdzona firma, która dysponuje odpowiednimi fachowcami. 

Syndrom abstynencyjny może wpływać na mózg uzależnionego. Charakterystyczne są bowiem omamy i halucynacje, które mogą wprowadzić kogoś w obłęd. Wiele osób przyznaje, że słyszy głosy, które zmuszają do różnych czynności. Część z nich może się okazać niebezpieczna dla życia i zdrowia alkoholika. Z tego względu pamiętaj, że nagłe odstawienie alkoholu wymaga specjalnej troski, dzięki której znacznie łatwiej pokonasz wszelkie trudy. 

Alkoholizm – wstydliwe zaburzenie

Problem alkoholizmu polega na tym, że wiele ludzi uważa go za temat tabu. W ten sposób unikamy rozmów na ten ważny temat i powielamy zasłyszane mity, które szkodliwie wpływają na całe społeczeństwo. Dla alkoholików to wstydliwe rozmawiać o swojej chorobie. Takie same odczucia ma jego rodzina oraz bliscy. Żyjąc z takim podejściem łatwo o współuzależnienie. Nasze społeczeństwo szerzy zbyt mało informacji na temat alkoholizmu. Jesteśmy niedoinformowani, a to jedynie szkodzi. 

Przez brak wystarczającej wiedzy nie potrafimy dostrzec pierwszych sygnałów, dlatego też choroba jest często diagnozowana w ostatnich stadiach, kiedy już życie alkoholika przeszło przez wiele problemów. Nie należy wstydzić się mówić o problemie, ponieważ ignorowanie choroby tylko ją pogłębia. 

Rodzina alkoholika bardzo często udaje przed całym światem, że nie mają żadnego problemu w domu. Usprawiedliwiają alkoholika i pozbywają się dowodów. Jest to niebezpieczny mechanizm obronny, który pojawia się między innymi przez wstyd. Nie chcemy mówić innym, że nasz członek rodziny to alkoholik, więc sami zatracamy się w myśli, że problemu nie ma. Takie postępowanie wpływa na rozwój współuzależnienia, które również wymaga pomocy lekarskiej.

Emocje towarzyszące alkoholikowi i jego rodzinie

Alkoholizm wzbudza w członkach rodziny różne, ambiwalentne uczucia. Zwykle większość osób doświadcza poczucia winy oraz obwinia się o zaistniały problem. Bardzo często takie podejście dotyczy dzieci alkoholika, które nie zdają sobie sprawy, że choroba nie ma związku z ich zachowaniem. Dom alkoholika jest przepełniony negatywną energią. Atmosfera jest ciężka i na każdym rogu czeka jakaś kłótnia. Bardzo szybko dochodzi do zerwania więzi rodzinnych, co także odbija się na każdej poszczególnej jednostce. Alkoholik jest zdenerwowany, rozdrażniony, poirytowany i szybko wpada w gniew. Jego wahania nastroju są dla domowników utrapieniem i wielokrotnie powodują strach i dyskomfort. Osoby uzależnione od alkoholu są niejednokrotnie odpowiedzialne za przemoc domową, ponieważ ich zachowania są nieprzemyślane, nieobliczalne i nieracjonalne. 

Wzajemne zarażanie się negatywnymi emocjami generuje dużo stresu, który jest przyczyną wielu problemów. Najmłodsi członkowie mogą odreagowywać sytuację w domu na swoich znajomych, w szkole lub na podwórku. Ich oceny w szkole ulegają pogorszeniu, a nastrój obniżeniu. 

W wielu przypadkach alkoholizm jednego członka wymaga leczenia całej rodziny. Dlatego też tak popularne stały się terapie rodzinne, które poza leczeniem alkoholizmu, naprawiają także zepsute relacje rodzinne. Nawet spotkania anonimowych alkoholików organizują zgromadzenia, na które mogą przyjść członkowie rodzin. Wszystko po to, aby dotrzeć do sedna problemu i pomóc naprawić wszystkie konsekwencje, niszczącego życie, alkoholizmu. 

Alkoholikiem targają różnorodne emocje, które wielokrotnie próbuje zapić. Uzależnienie od alkoholu to w pewnym sensie choroba silnie związana z emocjami, ponieważ to, w jaki sposób radzimy sobie z problemami oraz stresem życia codziennego, może mieć odzwierciedlenie w pojawiającym się uzależnieniu. Pamiętajmy, że alkoholizm nie dotyczy jedynie osoby chorej. Z tego względu warto podejmować się leczenia. Jeżeli nie dla siebie, to dla innych, ponieważ zniszczenie życia komuś innemu jest znacznie gorsze niż tracenie swojego własnego. Pamiętajmy o tym, zanim zaczniemy pić. Wiedza, niejednokrotnie może nas uratować przed podjęciem niewłaściwej decyzji. Działaj, zanim będzie za późno. 

 

«
»