menu
alkoholizm-uwarunkowania-choroby

Alkoholizm to przewlekła choroba, która wyraża się poprzez poczucie wewnętrznej potrzeby do spożywania napojów alkoholowych. Mimo toksyczności danej substancji alkoholicy nie mogą przestać ją pić. Wydaje im się bowiem, że używka korzystnie oddziałuje na ich życie. W rzeczywistości alkohol jest substancją silnie toksyczną, która błyskawicznie uwalnia się do krwioobiegu, docierając do każdej części organizmu człowieka. Łatwa droga do mózgu sprawia, że bardzo szybko wiele funkcji staje się upośledzona. Duże trudności pojawiają się w sferze poznawczej, co sprawia, że alkoholik ma problemy z pamięcią, równowagą, koncentracją oraz racjonalnym myśleniem. Każde zachowanie oraz czyn uzależnionego kierowany są przez alkohol, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Uzależnienie dzielimy na: fizyczne, psychiczne i społeczne. Kompilacja trzech rodzajów buduje trudną barierę do pokonania, dlatego też uzależnienie od alkoholu jest niezwykle trudne do wyleczenia. 

Alkoholizm wynika z oddziaływania wielu czynników. Nie ma jednoznacznej definicji, która określałaby, dlaczego ludzie się uzależniają. Sprawa jest indywidualna i zależy od predyspozycji danej osoby. Duży wkład w alkoholizm mają problemy, emocje oraz to, w jaki sposób radzimy sobie z trudnościami i stresem. Wszelkie skomplikowane sytuacje, których nie potrafimy rozwiązać tworzą łatwą drogę do uzależnienia się. Ucieczka do alkoholu ma wpływać na chęć zrelaksowania się oraz poprawienia humoru. 

Alkoholizm jest spowodowany kombinacją różnych czynników. Niekiedy może zadziałać tylko jeden z nich. Czasami problemy rodzinne, a innym razem trudności w pracy mogą skłonić nas do spożycia alkoholu. W połączeniu z trudną osobowością z predyspozycjami do uzależnienia na skutek problemów rozwija się alkoholizm. 

Kiedy stajemy się alkoholikami?

Nie każde spożywanie alkoholu oznacza alkoholizm. Jednak bardzo często choroba alkoholowa przypomina zwykłe, towarzyskie picie. Z tego względu jest trudny do wykrycia oraz zauważenia. Gdy alkoholik rozpoczyna swoją przygodę z uzależnieniem zachowuje umiar i pije zachowując pełną kontrolę. Nie zwiastuje to żadnych kłopotów. Tymczasem w jego głowie dochodzi do znacznej zmiany zdania na temat alkoholu, który odbierany jest jako lek na poprawę nastroju oraz stres. Tak wygląda alkoholizm w pierwszej fazie choroby, kiedy to objawy nie są na tyle dokuczliwe, a przez to również zauważalne. Uzależnienie stanowi długotrwały proces, który rozpoczyna się znacznie wcześniej niż większość ludzi myśli. Problem pojawia się, gdy picie jest dla nas przyjemne i działa antydepresyjnie. Każdy kłopot zapijany jest wtedy używką, co jedynie przyspiesza rozwój choroby. 

Zauważenie, któryś z poniższych objawów powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty. Być może rozwija się u nas groźny dla życia alkoholizm. 

  • Spożywanie alkoholu wiąże się w występowaniem zbyt wielu negatywnych emocji – agresji oraz impulsywności,
  • Alkohol generuje kłótnie w naszym życiu,
  • Zawsze znajduje się dobre usprawiedliwienie picia alkoholu, co sprzyja racjonalizacji,
  • Pojawia się brak kontroli nad piciem oraz trudność w odmówieniu alkoholu,
  • W życiu zaczynają królować kłamstwa oraz ukrywanie picia przez najbliższymi,
  • Alkohol staje się rozwiązaniem na każdą zaistniałą trudną sytuację, 
  • Relaks możliwy jest tylko po spożyciu alkoholu,
  • Spotkania ze znajomymi muszą odbywać się w towarzystwie alkoholu,
  • Pojawia się zaniedbanie rodziny, pracy, obowiązków oraz siebie samego.

Wpływ alkoholizmu na otoczenie.

Alkoholizm niszczy życie prywatne, zawodowe oraz rodzinne. Choroba powoduje duże trudności w zakresie wszystkich sfer życiowych. Problemy stają się uciążliwe i pogłębiają się w wyniku kontynuacji uzależnienia. Duże cierpienie spotyka osoby najbliższe, które są w życiu alkoholika na co dzień. Każdy domownik bowiem dotknięty jest wyniszczającym uzależnieniem. Wszystkie działania alkoholików prowadzą do problemów w życiu codziennym, ponieważ nie zauważają poważnych konsekwencji alkoholu. Dom alkoholika jest przepełniony negatywną atmosferą oraz napięciem. Największy ciężar spada na dzieci, które często w wyniku alkoholizmu członka rodziny odczuwają lęk oraz niepewność. Poczucie straty rodzica buduje w nich wiele trudności, które będą wychodziły na jaw w dorosłym życiu. Bardzo często powielają zaobserwowany model rodziny, zakładając swoją własną, a także nie potrafią się dostosować do funkcjonowania w społeczeństwie. Alkoholik odcina się od dotychczasowych obowiązków oraz spraw na rzecz używki. Dochodzi do poważnych spięć oraz kłótni, które prowadzą do poważnych konsekwencji, takich jak przemoc domowa. Alkoholicy odpowiadają za niebezpieczne i nieracjonalne decyzje, które mogą zagrażać wszystkim osobom w społeczeństwie. Osoby uzależnione od alkoholu wkraczają w problemy z prawem i stanowią poważne zagrożenie. Są odpowiedzialne za bójki, kradzieże oraz wypadki samochodowe. Pijani kierowcy niszczą życia przypadkowym ludziom, powodując niezasłużone cierpienie. 

Pamiętajmy – alkoholizm to nie tylko problem uzależnionego. Twój problem jest problemem wielu niewinnych osób. Ochroń rodzinę przed sobą samym i skończ z alkoholem. Tylko leczenie jest w stanie uratować ludzkość. 

Co trzeba wiedzieć o leczeniu alkoholizmu?

Alkoholizm stanowi problem w kwestii leczenia, ponieważ określany jest jako zaburzenie nieuleczalne. W każdej chwili może powrócić, jeżeli nie będziemy stosować się do określonych zasad. Leczenie wymaga wielu starań i obejmuje sporo miesięcy ciężkiej pracy. Bardzo ważne, aby korzystać ze wszystkich możliwych udogodnień, na przykład wsparcia rodziny. Często leczenie wymaga terapii całej rodziny, ponieważ członkowie są bezpośrednio narażeni na skutki alkoholizmu. 

Leczenie alkoholizmu powinno zaczynać się od postawienia prawidłowej diagnozy, ponieważ tylko specjalista może odróżnić nadużywanie alkoholu od uzależnienia. Po ustaleniu stadium choroby, w którym jest dana osoba można podjąć się odpowiednich kroków. Niektórzy alkoholicy muszą rozpocząć swoją przygodę od odtruwania alkoholowego, ponieważ na terapię należy stawić się w stanie trzeźwym. W ten sposób redukowane są nieprzyjemne dolegliwości, a chory może bezpiecznie zerwać z nałogiem. 

Odwyk posiada dobry plan, który wdrożony przez specjalistów skutkuje przyzwyczajeniem do nowego trybu życia, w którym nie ma miejsca na alkohol. Podczas terapii uwaga zostaje skierowana na przekazanie odpowiedniej dozy informacji, aby każdy chory był świadomy tego, co się aktualnie z nim dzieje. Choroba ma swój określony przebieg oraz mechanizmy, które należy poznać. Każda faza choroby wymaga odpowiedniego podejścia, o co dbają terapeuci. 

Podczas leczenia możemy zdecydować się różne formy terapii – indywidualna, grupowa lub rodzinna. W zależności do naszych preferencji wybór jest szeroki i daje duże możliwości. Popularne są także spotkania grupy anonimowych alkoholików. Dla potrzebujących dodatkowego zabezpieczenia można zaoferować rozwiązania w postaci wszywki alkoholowej, która będzie chroniła przez długi czas, w każdej chwili. 

 

«
»